Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Etkin maddesi Drospirenon  ve Etinil estradiol olan Yasmin doğum kontrol hapı gebeliği önleyici ilaçtır. Yumurtalıklardan yumurta atılmasını önleyen ilaçtır. Hormon bazlı su tutar, sabore veya akne ile doğum kontrol yöntemiyle ilgilidir.

İlacın etken maddesi olan drospirenon – etinil estradiol’e karşı alerji durumu varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bazı kişilerde bu ilaç kullanıldıktan sonra inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumuyla alakalı risk artışı saptanmıştır. Bu durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Kısacası ilaç kullanımı ile alakalı doğan tüm risklerde doktora başvurulmalıdır. Yasmin doğum kontrol hapı gebelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. İlacı kullanıldığı zaman gebelik olursa ilacın kullanımı kesilmelidir. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez.

Yasmin doğum Kontrol hapının farklı ilaçlarla etkileşimi olabileceği için kişi farklı bir ilaç kullanıyorsa bunu doktoruna bildirmelidir.

Doğum kontrol insanlığın tarihinden bugüne dek çeşitli yollarla sağlanan ve temel olarak gebeliğin önlenmesini sağlayan bir yöntemdir. Pek çok doğum kontrol yöntemi vardır. Bunlardan en sık başvurulan yöntem doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yalnızca gebeliği önlemeyi değil adet dönemlerinde kontrollü bir döngü sağlamak, hormonal değişikliği bağlı gelişen akneleri önlemek için de kullanılır. Yasmin doğum kontrol hapı da bu haplardan birisidir. Ancak her ilaç gibi doğum kontrol hapı kullanırken de bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Aksi taktirde ilacın etkisini görmenin yanı sıra yan etkilerin ve istenmeyen durumların ortaya çıkması mümkündür.

Yasmin Doğum Kontrol Nasıl Kullanılmalıdır?

Yasmin doğum kontrol hapı fiyatı

İlaç kutusunun içerisinde menstrüal dönem boyunca yetecek ilaç miktarı bulunmaktadır. İlacın kullanım şekli ise her 24 saatte 1 yani günde bir kere alınması şeklindedir. Mümkün mertebe ilacı her gün aynı saatte almanız vücudun daha adapte olmuş bir şekilde ilaca uyum sağlamasını sağlayacaktır. Yasmin doğum kontrol hapını mutlaka doktor kontrolünde kullanmalı ve gerekli kontroller ve tahliller sonrasında kullanmaya başlamalısınız.

İlaç her gün zamanında bir miktar su ile alınmalıdır. 21 gün müddetçe her gün 1 tablet alınmalıdır. Kişi tableti devamlı kullanmak istiyorsa bir sonraki pakete 7 günlük ara verip tekrar kullanmalıdır. Farklı bir doğum kontrol hapından Yasmin doğum kontrol hapına geçiliyorsa önceki doğum k ontrol ilacının alınmasının ertesi günü Yasmin içilebilir.

Doz alımı noktasında 12 saatten kısa az bir sürelik gecikme yaşanması hâlinde Yasmin’in gebelik önlemedeki etkisi azalmamaktadır. Kişi, 12 saatten çok uzun bir süre sonra bu ilacı alırsa hamilelik üzerindeki etki azalabilir.

Hapı Kullanmayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Günlük alınacak dozunuzu almadığınızı fark ettiyseniz eğer üzerinden 12 saat geçmediyse ilacınızı alınız . 12 saati geçmiş ise diğer doğum kontrol yollarını denemelisiniz. Yasmin doğum kontrol hapı ve diğer kontrol haplarını kullanırken en özenilmesi gereken durum zamanında ve gününde kullanması gerektiğidir. Aksi taktirde örneğin hafta başında Üç ya da daha fazla hapın unutulması durumunda yeni bir kutuya başlanması gerekmektedir. Ay içerisinde unutulan ilaç miktarına bağlı olarak her türlü ihtimali göz önünde bulundurularak gebelik testi yaptırılmalıdır. Bu test sonrasında gerekli görüyorsa ilaca başlanılabilir.

Eksik doz kullanımını tamamlamak adına aşırı tuz kullanımı gerçekleştirilirse vücudunuz farklı yan etkiler görebilir ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Doğum kontrol hapları hormonal sistemin etkilediği için kullanımına özen gösterilmelidir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Bilindiği üzere doğum kontrol haplarının en belirgin yan etkilerinden birisi kilo durumu ve iştah değişkenliğidir.

İlacın etken maddesine bağlı olarak alerjiye bağlı kurdeşen, vücudun bazı yerlerinde, vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik oluşursa ve nefes almada güçlük meydana gelirse ilacın kullanımını kesilmelidir. Derhal en yakın hastaneye gidilmelidir.

İlacın daha hafif yan etkileri ise; baş ağrısı, kilo alımı, göğüslerde aşırı hassasiyet, ağrı ile büyüme, depresyona girme, mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Bunlar her ne kadar ilacın hafif yan etkileri olsa da oluştuğunda doktora başvurmakta fayda vardır. Eğer doktor ile irtibata geçilemezse o anda acile gidilmelidir.

Sitemizde yer alan tedavi yöntemlerini bir hekime danışmadan kesinlikle uygulamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir