Doğum Kontrol Hapı İsimleri ve Fiyatları

Doğum kontrol hapı kadınlar için önemli bir görev üstlenmekte. Peki kullanılan bu doğum kontrol hapı nedir, nasıl ve ne zaman kullanmalıdır biliyor musunuz? Doğum kontrolünü bilmek, bu sürece dair olan her konuya hakim olmak bir kadın için çok önemlidir. Eğer kendi kontrolünüzü elinize alırsanız, sağlık açısından önemli bir adım atmış sayılırsınız. İlk olarak 1960 yılında kullanılan doğum kontrol hapı, içinde birçok yöntem bulunduran bu sürecin maddelerinden sadece birisidir. Bu yöntem kadınlar arasında en bilindik ve ünlü olan yöntemlerden birisidir. Günümüzde 140 milyona yakın kadın doğum kontrol hapı yöntemini kullanmaktadır. Ayrıca kadınlar için bu süreci kendi kontrolleri altına almaları açısından devrim niteliğinde bir yöntem olarak da bilinmektedir.

doğum kontrol hapı isimleri ve fiyatı

Kadınlarda bu hap hormonal açıdan yumurtalıkların yumurta bırakmasını önler ve spermin yumurtaya yaklaşmasını zorlaştırır. Doğum kontrol hapının içinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları, yumurtlamanın gerçekleşmesini önleyerek olası gebeliklerin önüne geçilmesini sağlar. Bu görevi sayesinde doğumu kontrol altına almayı başarır. Üstelik bu haplar en az yan etki içeren yöntemlerden birisidir ve bu hap bırakıldıktan sonra üreme fonksiyonları eski haline çok kısa bir sürede döner. Bu durum da ister istemez çoğu kadını doğum kontrol hapına yönlendirmektedir.

doğum kontrol hapları

Genellikle doğum kontrol hapı, tek seferde değil belli aralıklarla düzenli olarak kullanılan bir yöntemdir. Hormon dengeleriyle oynadığı ve ne zaman kullanılacağı tam olarak bilinmediği için mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Üstelik doğum kontrol hapının birçok çeşidi mevcuttur. Sizin de hormonlarınız açısından bilmeniz gereken önemli konular olabilir. Doğru hapı ve zamanı seçmek, süreyi belirlemek sizin doktora gitmek faydanıza olacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl kullanılır?

Bu süreçte istenmeyen gebelikleri engellemenin yollarından biri olan doğum kontrol haplarını kullanılmadan önce mutlaka bir hekime gidip danışılmalıdır. Doktorun yaptığı inceleme ve tetkikler sonrasında bu hapı kullanmaya uygun olup olmadığınız anlaşılacaktır. Ardından size uygun bir doğum kontrol hapı seçilir ve dozu ayarlanır. Doğum kontrol ilacı genellikle 21 ya da 28 tabletten oluşur. Hiçbir yöntem kesin sonuç vermez. Ancak bu yöntemde de doğru ve en temiz sonucu alabilmek için verilen hapı düzenli olarak her gün aynı saatte aynı şekilde kullanmanız gerekmektedir.

doğrum kontrol ilacı

2020 Güncel Doğum Kontrol Hapı İsimleri ve Fiyatları Nelerdir?

 • Angelig doğum kontrol hapının fiyatı 18 ile 30 TL arasında değişmektedir.
 • Desolett doğum kontrol hapının fiyatı 18 ila 20 TL arasındadır.
 • Drosetil doğum kontrol hapının fiyatı 23 ila 25 TL arasında değişmektedir.
 • Ella 30 mg doğum kontrol hapının fiyatı 1 tablet olarak üretilir ve ertesi gün ilacı olarak bilinir kullanım açısından da farklıdır. Bu hapınnın fiyatı ortalama fiyatı ise 50 ile 100 TL arasında değişmektedir.
 • Ginera Doğum kontrol hapının fiyatı 13 ile 15 TL arasında değişmektedir.
 • Microgynon doğum kontrol hapının fiyatı 13 ile 15 TL arasında değişen bir fiyata sahiptir.
 • Miranova doğum kontrol hapının fiyatı ise 16 TL civarındadır.
 • Myralon doğum kontrol hapının fiyatı 25 ile 26 TL arasında değişmektedir.
 • Qlairista doğum kontrol hapının eczanelerdeki fiyatı 31 ile 33 TL arasında değişmektedir.
 • Reginon doğum kontrol hapının fiyatı 7 TL civarındadır.
 • Yasmin doğum kontrol hapının fiyatı 25 ile 27 TL arası değişen bir fiyata sahiptir.
 • Yazz doğum kontrol hapının fiyatı 30 ile 33 TL arasında değişen bir fiyata sahiptir.

doğum kontrol hapı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir