Blogspotlu Site Uzantı Değiştirme

Blogspot sitesi, bildiğiniz gibi Google tarafından sunulan ve ücretsiz olarak kullanmamıza imkan tanınan bir site alt yapısıdır. Bu hizmet, Google tarafından sağlandığı için sunuculardan tutun da domain (yani site ismi) adresine varıncaya kadar her şeyi site üzerinden alabiliyoruz. Sizler için önemli bir çözüm yaratacak olan Blogspot, aslında kolay kullanımlı, ücretsiz ve hızlı bir kullanım sunmakta. Peki ama sitenin adının (yani domain) sonunda yer alan blogspot.com eklentisi nasıl değişir? Pek çok kişinin merak ettiği bir konu olan bu duruma dair, bizler de farklı bir sunum yapmak istedik. En azından, ücretsiz olarak site açmış olan arkadaşlarımız için bir yönlendirme çalışması sunmak istedik.

Domain Satın Almak

Domain satın almamız gerekiyor arkadaşlar. Yıllık ortalama 15 TL ile 40 TL arasında değişen fiyatlar ile satın alabileceğiniz domain adresleri ile birlikte gayet güzel bir isim alabilirsiniz. Sonunun .com ya da .net olması tamamen sizin beklentinize ve tercihlerinize göre olacaktır. Bu ismi aldıktan sonra yönlendirme yapmamız gerekiyor ve sonrasında sitemiz üzerinde aktif bir kullanım sunmamız gerekiyor. Ardından sitenize rahatlıkla söz konusu bu yeni aldığınız isim ile girebilirsiniz ve yönlendirmenizi doğrudan .com ya da .net gibi seçeneklere yapabilirsiniz. Sonrasında bu çalışma seçenekleriyle birlikte sizler de blogspot uzantısından kurtulmuş olursunuz değerli arkadaşlar. Sitemizde paylaşmış olduğumuz Godaddy indirim kodları sayesinde Godaddy üzerinden tek seferlik olmak üzere 4.99 TL ile bir yıllık .com domain alabilirsiniz.

 

Alan Adını Blogger’a Yönlendirme

Domain yani isim aldığınız sitenin, domain ayarlarına girin ve yönlendirilen bölgeye ghs.google.com yazın. Ardından domain aldığınız sitedeki ayarlara girdikten sonra, yine aynı şekilde domaini yazıyorsunuz. Karşılıklı onay sistemini blogspot otomatik yaptığı için zaten hızlı oluyor. Sırasıyla anlatıma başlıyoruz;

1- Alan adı aldığınız yere giriş yapınız, burada listelenen alan adlarından hangisini Blogger’da kullanacaksanız “Yönet” kısmına tıklayınız.

2- “DNS Zone Servisi” adlı bölüme giriş yapınız.

3- DNS Zone Servisi bölümünden daha önce herhangi bir işlem yapmadınız ise Yeni DNS Kaydı Ekle bölümü görünecektir. Buradan Kayıt Tipini “CNAME” olarak seçiyoruz.

4- CNAME kısmına giriş yapan kişiler, Domain Adı Giriniz bölümüne sadece “www” Bir CNAME giriniz bölümüne ise “ghs.google.com” yazıp Devam butonuna tıklayınız.

5- Blogger’a giriş yapınız yönetici panelinin sol tarafında bulunan “Ayarlar” > “Temel” sekmesine tıklayınız. Blogunuz İçin 3.Taraf Url Ayarlayın Gelişmiş butonuna tıklayınız. Açılan sayfada yönlendirmek istediğiniz domain adresinizi yazıp “Kaydet” diyiniz.

İlginizi Çekebilir: IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme adlı makalemiz ile detaylı anlatım yapmıştık, göz atabilirsiniz.

İşlemler bu kadar arkadaşlar. Artık siz de rahatlıkla isminizi ve uzantınızı değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir