IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme

IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme işlemi blogger kullanıcıların Domain kullanmak istedikleri durumda merak ettikleri temel konular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere dünyanın en büyük blog açma servislerinden birisi olarak gösterilen Blogger, kendi uzantısının yanında kişilere istedikleri alan adını kullanabilmelerinede olanak sağlamakta. Alan Adını Blogger’a Yönlendirme konusu her alan adı şirketinde farklılık gösterdiğini, bu yazımız içerisinde sadece İHS şirketinin ayarlarından bahsedeceğimizi belirtmek istiyoruz. Yapılacak işlemlerden adım adım bahsedecek olursak;

  • Alan adı kaydını İHS üzerinden yapan kişiler ilk olarak İHS hesabına giriş yaparak sol menü içerisinde yer alan Alan Adlarım bölümüne giriş yapmaları gerekmekte.
  • Alan adı listesine giriş yapan kişiler, burada listelenen alan adlarından hangisini Blogger’da kullanacaklar ise sağ bölümünde yeralan “Yönet” kısmına tıklamaları gerekmekte.
  • Yönet kısmı içerisinde Alan Adı ile ilgili birçok ayar ve servisin yer aldığını görmekteyiz. IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme işleminde kullanılacak servisin “DNS Zone Servisi” olduğunu ve bu bölüme giriş yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.
  • DNS Zone Servisi bölümünden daha önce herhangi bir işlem yapmadınız ise Yeni DNS Kaydı Ekle bölümü görünecektir. Buradan Kayıt Tipini “CNAME” tipini seçiyoruz.
  • IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme işleminin asıl olarak burada başladığını, bölümlerin eksiksiz ve doğru olarak yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz. CNAME kısmına giriş yapan kişiler, Domain Adı Giriniz bölümüne sadece “www” Bir CNAME giriniz bölümüne ise “ghs.google.com” yazıp Devam butonuna tıklayınız.
  • Buraya kadar işlemleri doğru olarak yapan kişiler ardından Blogger hesaplarına girerek Alan Adı oluşturulacak bloglarına geçiş yaparak sağ bölümden Ayarlar kısmına giriş yaparak buradan Temel kısmına girmeleri gerekmekte.
  • Burada karşınıza gelen bölümden “Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın.” kısmına tıklayarak karşımıza gelen bölümden kullanacağımız alan adını Üçüncü taraf olarak ayarlayıp kaydetmeyi deneyiniz.
  • Hata sayfası ile karşılaşacağınızı belirtelim. Burada yukarıda CNAME olarak eklediğimiz “www” ve “ghs.google.com” altında bazı karışık ifadelerin yer aldığını görmekteyiz.
  • İHS paneline tekrardan dönerek Devam et dediğimizde karşımıza gelen bölümün ilk satırına “www” kısmının altındaki karmaşık ifadeyi, ikinci satırına ise “ghs.google.com” kısmının altında yer alan karmaşık kod yapısını ekleyip kaydet diyoruz.

İşlemlerin sırası ile yapılması durumunda IHS Alan Adını Blogger’a Yönlendirme işleminin başarılı bir şekilde tamamlanacağını belirtmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir