Periyodik Tabloda Yukarıdan Aşağıya Değişen Özellikler

Periyodik cetvel incelendiğinde benzer kimyasal özellik taşıyan elementlerin belirli gruplar halinde ayrılarak sıralandığı gözlemlenebilmektedir. Bu gruplandırmalar sonucunda toplamda 16 tane grup bulunmaktadır. Bu gruplardan 8 tanesi A Grubu olarak adlandırılırken 8 tanesi ise B Grubu olarak isimlendirilmiştir. Aynı periyot içerisinde yer alan elementlerin ortak özelliği ise aynı sayıda enerji seviyesine sahip olmalarıdır. Elementlerin enerji seviyeleri dikkate alındığında ise toplamda 7 farklı periyot bulunmaktadır. Tüm bu grup ve periyotlar bir araya geldiği Periyodik cetvel üzerinde elementler sağdan sola ve yukarıdan aşağıya belirli kurallar dahilinde sıralanır. Peki, periyodik tabloda yukarıdan aşağıya değişen özellikler nelerdir?

Periyodik Cetvel Yukarıdan Aşağıya Özellikleri

Periyodik tabloda yukarıdan aşağıya değişen özellikler hakkında bir ödeviniz veya araştırmanız bulunuyor ise sizlerle paylaşacağımız bilgilere dikkat ederek notunuzu çıkarabilirsiniz. Tamamen genel kültür amaçlı bir araştırma yapıyorsanız bunları tekrar etmek amacıyla sizlerin de not alması oldukça önemlidir, zamanla unutulabilir.

  • Atom Numarası Artar

Periyodik cetvel üzerinde yer alan elementlerin tümü atom numaralarına göre sıralanmaktadır. Bu nedenle cetvel üzerinde yukarıdan aşağıya yönlü bir inceleme yapıldığında atom numaralarının artışı gözlemlenir.

  • Grup Numarası Değişmez

Yukarıdan aşağıya doğru sıralanmış elementlerde yer alan değerlik elektron sayısında bir değişiklik olmamasından dolayı grup numarasında değişiklik gözlemlenmez.

  • Atom Çapı Artar

Cetvel üzerinden yukarıdan aşağıya ilerlediğiniz takdirde enerji seviyesinde bir artış gözlemlenir. Bu durum atom çapında artışın gözlemlenmesine neden olur.

  • Değerlik Elektron Sayısı Değişmez

Değerlik Elektron Sayısı; periyodik tabloda yer alan elementlerin grup numaralarının belirlenmesi açısından önemlidir. Tabloda yukarıdan aşağıya aynı grup numarasına sahip elementler yer alır. Bu nedenle cetvel üzerinden yukarıdan aşağıya doğru gidildiğinde değerlik elektron sayısında bir değişiklik olmaz.

  • Elektron Verme Eğilimi Artar
  • Elektron Alma Eğilimi Azalır
  • Metalik Özellik Artar

Periyodik cetvelde değişen özellikler hakkında her iki yönlüde gerekli tüm bilgileri en iyi şekilde sizlere sunmaya çalıştık. Eğer siz yukarıdan aşağıya yönlü değil Periyodik tabloda soldan sağa değişen özellikler hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir