Periyodik Tabloda Soldan Sağa Değişen Özellikler

Kimya biliminin belirli bir düzen içerisinde yer alması ve ilerleyebilmesi adına tüm elementleri içerisinde barındıran periyodik bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem içerisinde hemen hemen her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış ve düşünülerek yerleştirilmiştir. Periyodik tablo veya Periyodik cetvel isimi de kullanılmaktadır. Peki, periyodik tabloda soldan sağa değişen özellikler nelerdir?

Periyodik Cetvel Soldan Sağa Özellikleri

Periyodik tabloda soldan sağa değişen özellikler hakkında genel bilgileri sizler için maddeledik. Bu maddelerin nedenleri hakkında kısa kısa notlar düşerek sizlerin bu konuyu daha iyi kavrayabilmesi ve eğer dersiniz bulunuyorsa başarılı olabilmeniz için kalıcılığı sağlamayı hedefledik. Tablo hakkında aklınıza takılan ve bu neden böyle oldu gibi detayları merak ettiğiniz alanları çekinmeden yorum alanını kullanarak bizlere sorabilirsiniz.

  • Atom Numarası Artar

Periyodik tablo üzerinde elementler atom numaraları baz alınarak sıralanır. Bu nedenle tablo incelendiğinde soldan sağa yönlü bir ilerleme halinde atom numaralarında bir artış gözlemlenir.

  • Kütle Numarası Artar

Tablo incelendiğinde solda sağa yönlü bir ilerleme halinde atom numaralarında artış gözlemlendiğini söylemiştik. Bu durum aynı zamanda proton sayısında bir artışa işarettir. Haliyle kütle numarasında da bir artış yaşanır.

  • Değerlik Elektron Sayısı Artar

Elementlerin elektron dağılımları yapıldığında son yörüngesinde yer alan elektron sayısına değerlik elektron sayısı denir. Bu sayı cetvel üzerine elementler yerleştirilirken grup numaralarının belirlenmesine katkı sağlar. Cetvel üzerinde grup numaraları soldan sağa artarak sıralanır.

  • Ametal Özelliği Artar

Periyodik cetvel üzerinde sol tarafa metal sağ tarafa ise ametaller yerleştirilmektedir. Bu nedenle periyodik tabloda soldan sağa değişen özellikler arasında ametal özelliğinin artışı da bulunmaktadır.

  • Elementlerin Metal Özelliği Azalır

Bir önceki açıklamamızda belirttiğimiz neden neticesinde soldan sağa ilerlediğiniz takdirde elementlerin metal özelliğini yitirmeye başladığını gözlemlersiniz.

  • Elektron Alma Eğilimi Artar

Ametaller elektron almaya yatkın elementlerdir. Tablo üzerinde soldan sağa ilerlendikçe elementlerin metal olmaktan çıkarak ametal olmaya başladığı görülür. Bu nedenle elektron alma eğiliminde artış yaşanır.

  • Elektron Verme Özelliği Azalır
  • Atom Çapı Azalır

Atom çapı ve hacmi azalır. Tablo üzerinde yer alan elementlerde sağ tarafa ilerlendikçe çekirdeğin çekim gücünde artış görülür. Çekirdeğin çekim gücünün fazla olması enerji seviyeleri ve elektronların daha çok çekilmesine neden olur. Bu nedenle atomun çapı tabloda soldan sağa gidildiği takdirde giderek küçülür.

Periyodik cetvelde değişen özellikler hakkında yukarıdan aşağıya ve soldan sağa olmak üzere her iki yönlü değişimler hakkında sizlere birer yazı hazırladık. Eğer siz soldan sağa değil Periyodik tabloda yukarıdan aşağıya değişen özellikler hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir