Nevrotik Bozukluk Nedir ? Belirtileri ?

Nevrotik bozukluğu kısaca duygu bozukluğu olarak nitelendirebiliriz. Bu duygu bozukluğunun içerisinde güvensizlik, plansızlık, saldırgan tavırlar, odaklanma problemleri, şefkat ve sevgi istememe, anormal cinsel istekler, başkalarına kin gütme, nefret gibi bozuk duygu davranışları örnek gösterilebilir. Aslında genel olarak normal ve nevrotik olarak kişilik ayrımları bulunmamaktadır. En basit örnek verilmesi gerekirse sinirlenmek bile bir duygu bozukluğu olarak nitelendirilebilir.

Nevrotik Bozukluk Nedir

Nevrotik bozukluğun altında kaygı bulunur. Bu kaygıya sahip olan insanlar bunun farkındadırlar. Kaygıyla başa çıkmak için gereken mekanizmaya sahiptirler fakat ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bu kaygıyla başa çıkamazlar. Aksine kaygıyı aşırı şekilde bastırmaya çalışanlarda farklı sorunlar ortaya çıkartabilir. Psikolojik tedavi görmüş çoğu insan nevrozdur. Bu hastalık çok önemli ve şiddetli bir etki göstermediği için fazla tedaviye gerek duyulmaz. Gereksiz yere üzülme, başına gelen en küçük şeyi bile büyütme gibi tepkiler nevrotik belirtilere örnek olarak verilebilir. Bunun yanında kaygısı olmayan insan neredeyse yoktur. Ancak bu kaygınının dozu ve sahip olma zamanı bunun ciddiyetini belirleyen etkenlerdir.

Nevrotik bozukluğun belirtileri;

  • »Kasların çok fazla gergin olmasından kaynaklı kişilerde aşırı titreme
  • »Terleme, baş dönmesi, nefes alma zorluğu, kalp çarpıntısı ve ishal gibi belirtiler

Nevrotik bozukluğa sahip insanlar nasıl tedavi edilir?

Yapılacak psikolog kontrolünün ardından kişilerin daha iyi çalışması amaçlanmıştır. Genellikle bu hastalığın tedavisinde sakinleştirici etki gösteren ilaçlar sıklıkla kullanılır. Kişinin içine attığı bastırılmış olarak duran olaylar da oldukça önemlidir. Tedaviye bu olayları tespit ederek kişinin atlatması için ne yapılması gerekiyorsa yapmak vardır. Nevrotik bozukluğa sahip insanlar bunları bebeklikten itibaren hayatlarında taşımazlar. Yaşadıkları hayat ile birlikte nevrotik bozukluğa sahip olurlar. Tedavisi olan bir psikolojik hastalık olarak kayıtlara geçmiştir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir