Öz Güven Eksikliği Nedir?

Toplum baskısı yüzünden ezilen bireylerde öz güven eksikliği başlar. Bu özgüven eksikliği ile birlikte depresyon da beraberine gelebilir. Aslında depresyonun arkada yatan en büyük nedenlerinden biri kesinlikle öz güven eksikliğidir. Bir insanın hata yapma korkusu ya da birinin sevgisini kaybetme gibi sebepler öz güven kaybına neden olur. Bu şekilde öz güvenini kaybeden bireyler öz güven eksikliği ile birlikte depresyona sürüklenir.

En küçük yaştan başlanmak gerekirse çocukların karşısında bir insanla konuşurken vereceği mesajı kendisi mi veriyor yoksa başka bir yolla mı iletiyor bu çok önemli bir detaydır. Öz güven eksikliği olan insanlar genellikle başkaları ile konuşmaya korkarlar.

Öz Güven Eksikliği Nedir

Öz Güven Eksikliği Nedir?

Ayrıca günümüzde çocuk yetiştirme tarzı toplumun güvenilmez olduğunu baskın olarak sürdürdüğü için öz güven eksikliği oldukça sık görülen bir sorundur. Ailelerin yaptığı baskıyla birlikte ezilen çocuklar ileri ki dönemlerde bu öz güven eksikliği ile birlikte depresyona sürüklenir. Yapılmaması kesinlikle önerilen hata ise sınav sonrası 90 almış olan bir çocuğun ailesinin ona neden 100 almadın gibi sözlerle öz güvenini kırmasıdır. Bu öz güven kırılması ile birlikte ilerleyen süreçlerde depresyon kendini gösterebilir. Ayrıca çocuğun geleceğinde üretken olma gibi durumlarını yok edebilir.

Toplum içerisinde çok cesaretli olarak görünen insanların çoğunda öz güven eksikliği kendini oldukça fazla gösterir. Kendilerini çok değerli olarak başkalarından ayırarak öz güvenlerini yerine getirmeye çalışırlar. Aynı şekilde okullarda arkadaşlarını ezmeye, kötülemeye ve iftira atmaya çalışan çocuklar genellikle ailesi tarafından öz güveni kırılmış bireylerdir. Başkasını acımasızca eleştirerek kırıcı davranan insanlar da bu gruba dahil edilir. Fakat tümümün sonu yalnız kalmak ve öz güveni kırık bir depresyon içerisine girmektir. Öz güvene sahip olan bir birey depresyona oldukça uzaktır. Örnek verilmesi gerekirse herhangi bir güzel hareketin ardından teşekkür eden bir insan öz güveni yüksek insandır.

İlginizi Çekebilir: Nevrotik Bozukluk Nedir? konulu makalemiz ile nevrotik bozukluk belirtileri için detaylı bilgiler paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir