İnşaat Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları

Günümüzün ve geleceğin en iyi mesleklerinden biri olan İnşaat Mühendisliğini bu yazımıza konu alıyoruz. İnşaat mühendisliği iş imkânları diğer mesleklere göre daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eskiye oranla daha fazla inşaat mühendisi olmasından dolayı özel sektörde maaşlar biraz daha az olabiliyor. Çok fazla üniversite açılması ve buna bağlı olaraktan fazla mezun verilmesi iş imkânlarını da etkiliyor.

İlginizi Çekebilir: Linkedin Nedir Ne İşe Yarar? konulu makalemizi incelemenizi ve cv oluşturup iş imkanlarından yararlanmanızı öneririm.

İnşaat mühendislerinin maaşları ile yazımıza devam edelim…

 

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektör fiyatları değişken olduğu için yazımıza eklemedik ancak ortalama 2.000 tl maaş ile işe başlayabilir ve ilerleyen zamanlarda nitelikli iş elemanı olmanızla birlikte maaşınızda artar.

 

1-Kamu kurumuna atanmış bir inşaat mühendisi  657 sayılı kanuna tabii ise 3000-3400 tl arasında,399 sayılı kanuna tabii ise 3300-3700 tl arasında bir maaş alır.

2-Eğer bir inşaat mühendisi uzman yardımcısı olarak çalışıyorsa ortalama 3350 tl, uzman olarak çalışıyorsa 4500 tl gibi bir maaş alır.

3-Yüksek Lisans belgesi olan inşaat mühendisleri kamuda 105 tl daha fazla maaş alır. Doktora yapmış olan inşaat mühendisleri ise kamuda 280 tl daha fazla bir maaş alır.

4- Sahada çalışan bir kamu personel i inşaat mühendisinin maaşı ( BOTAŞ, TPAO, Karayolları, DSİ ) normal maaşa göre 500 – 1600 TL arasında değişen bir tazminatla daha fazladır.

5- İngilizce A, B ve C seviyesinde olanlar sırasıyla 280, 190 ve 110 TL dil tazminatı almaktadırlar.

6- Kamuda müdür, müdür yardımcısı, başkan ve başkan yardımcısı olan mühendisler içinde maaşa ilave olarak ek maaş geliri verilmektedir.

7-Üniversitede işe başlayan bir inşaat mühendisinin maaşı 2850 – 3100 TL arasında değişmektedir.

8- Özel yapı denetim şirketlerinde çalışan mühendisler 1400 – 2500 TL arasında bir maaş almaktadır.

NOT: Eğer yeni inşaat mühendisi mezunuysanız kamu da çalışmanız maddi anlamda sizin için daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir