Linkedin Nedir ? Linkedin Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet ortamında sosyal ağlar çok büyük önem kazanmaktadır. Sosyal ağlarda sadece eğlence amaçlı değil; iş bulmak, iş imkânı sağlamak, bilgi edinmek gibi başka amaçlarda da kullanılabilir. Linkedin profesyonel bir site olup, dijital ortamda öz geçmişinizi oluşturabilir; öz geçmişlerinizi değiştirebilir ve kariyerinize yön verecek iş imkânlarını takip edebilirsiniz.Aynı şekilde işverenler içinde kendilerine uygun vasıfta çalışan bulmak, bulduğu çalışan adaylarını şirketleri bünyesine almak için sözlü mülakata davet edebilir. Aranan iş pozisyonundaki boşluğu tamamlayarak istediği verimi alabilmektedir. Linkedin sitesine kolay bir şekilde, üyelik formunu oluşturarak üye olabilmektesiniz.

Linkedin Ne İşe Yarar

İlgili Yazı: Linkedin Hesap Silme konulu makalemize göz atarak nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Linkedin sitesinin içerisindeki iş ilanı bölümlerinden, güncel eğitim koşullarınızı ve yeteneğinizle uygun iş imkânı sıralanmaktadır. Profilinizdeki bilgileri tam ve eksiksiz doldurarak,birçok kullanıcının önüne geçebilir ve görüntülenme sayınızı takip edebilirsiniz. İşverenler tarafından daha rahat bulunabilirsiniz. Ayrıca kişisel verilerinizi istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz. Okuldan, çevrenizden, daha önceki iş hayatınızdaki tüm arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı Linkedin’ de arkadaş olarak sosyal ağ profilinizi genişletebilirsiniz. Bazen de arkadaşınız vasıtası ile sonuçta bir işe başlamak için referans çok önemlidir.Referans olarak gösterdiğiniz kişi veya kişiler, sizi kişisel ve ahlaki yönden iyi tanımalıdır.

 

Linkedin ipuçları işverenlerin genellikle iş arayan üyelerden İstediği ilk şey güvendir. Linkedin’ in diğer sosyal ortamlardan(facebook, twitter,instagram vs. ) farkı sadece Linkedin iş amaçlı kullanılmasıdır.Çok yönlü olan bu site, kişisel verilerin korunmasını güvence altında tutmaktadır.Profilinize yüklemiş olduğunuz resmi, bir fotoğraf ile işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı daha rahat gösterebilirsiniz. Ayrıca meslektaşlarınızı rahatlık ile bulabilir, iletişime geçebilir, onlardan istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Dünyadaki en geniş çaplı profesyonel çalışan ağlardan birini oluşturan Linkedin sitesi,kullanım yönünden diğer sosyal ağ sitelerine göre oldukça basittir.İstediğiniz, hayal ettiğiniz, size göre uygun olan iş imkânlarına mail yolu ile özgeçmişinizi anında gönderebilir ve bu konu hakkında takip aşamasını görebilirsiniz. İşverenler için ise, kendisine ulaşan aradığı pozisyon ile alakalı arkadaşları inceleme imkânı olabilmektedir. Telefon rehberinizdeki Linkedin’ e ait bilgisi olan tüm kullanıcıları görebilirsiniz.Profilinize ait arkadaş listenize ekleyebilirsiniz. Linkedin iş arayan ve işverenlerin buluştuğu ve iş hayatlarıyla ilgili bilgi paylaşımlarında bulunduklar sosyal bir ağdır. Diğer sosyal ağlarla oldukça benzer olan Linkedin’i diğer ağlardan ayıran tek fark iş amaçlı olarak kullanılmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir