Ziraat İBAN No Hesaplama

Bankacılık işlemlerine yabancı olan kişiler, para gönderim ya da alımı yapacakları durumlarda işleyişlerin nasıl yürütüldüğü konusunda pek bir fikir sahibi olamamaktadırlar. Bilindiği üzere ülkemizdeki tüm bankamatik kartları İBAN ve Hesap Numaraları üzerinden para transferlerine açıktır. Hesap Numarası banka arası Havale işlemleri sırasında kullanılırken İBAN’ın farklı bankalar arasında EFT işlemi yapmak üzere kullanıldığını söyleyebiliriz. Ziraat bankası içerisinde bankamatik kartları bulunan kişiler para transferi yapmak istedikleri durumlarda IBAN numaralarını nereden bulacaklarını merak etmektedir. Bu yazımız içerisinde Ziraat İBAN No Hesaplama hakkında bilgiler vererek işlemleri nasıl yapacağınızı dile getirmeye çalışacağız. İBAN no hesaplama işi için öncelikle Ziraat Bankasının internet adresine giriş yapılması gerekmektedir.

Doğrudan bağlantı verecek olursak BU bağlantı adresi üzerinden Ziraat İBAN No Hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz. Banka, her müşterisinin kendine özel bazı bilgilerini buradan talep ederek İBAN numaralarını öğrenmelerine olanak sağlamakta. İstenilen Bilgiler arasında Şube Kodu, Şube İsmi, Müşteri No, Ek No gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin ne anlama geldiğini, nereden bulacağınız ile ilgili detaylar;

Şube Kodu ve Şube İsmi: Yukarıda yer alan bağlantı adresine gitmeniz durumunda Ziraat Bankasının İBAN No hesaplama işlemi için gereksinim duyduğu bilgiler arasında ilk sıranın Şube Kodundan oluştuğunu görebilirsiniz. “Şubeleri Kodlarına Göre Sırala” seçeneğini kullanarak kartınızı aldığınız şubeyi listeden bularak seçimin tamamlanmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bununla beraber hesap kartlarınızın ilk 4 hanesinin de şube kodu olduğunu bilmelisiniz.

Müşteri No: Bankamatik kartlarının ilk 4 hanesinin şube kodu olduğunu yukarıda dile getirmiştik. Bununla beraber ilk 4 haneden sonra gelen 8 hanelik bölüm kişilerin müşteri numaralarıdır. Bu numaranın istenilen alana giriş yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Ek No: Ek no olarak adlandırılan bölüm çoğu kartta standart bir şekide yer almaktadır. Ziraat bankası tarafından kullanılan ek no’nun 5001 ya da 5002 olduğunu söyleyebiliriz. Bu numara kartınızın son 4 hanesini oluşturmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması durumunda Ziraat İBAN No Hesaplama işlemini başarılı bir şekilde yaparak öğrenebileceğinizi dile getirelim. Eğer bu aşamada da sorun yaşanıyor ise müşteri hizmetleri üzerinden destek alınabilecektir.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir