Youtube APİ Key Nasıl Alınır?

Webmaster arkadaşların scriptleri  veya projeleri sırasında ihtiyaç duyduğu en temel konular arasında yer almaktadır. Birçok kişi APİ sistemi alma konusunda oldukça zorluklar yaşamakta olup ilk denemelerinde başarısızlıklar yaşamaktadır. Yazımızın içeriğinde yer alan bölümlerde APİ Key Alma işlemini detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

  • İlk olarak sahip olduğunuz Gmail hesaplarına giriş yaparak “Google Geliştirici Konsoluna” giriş yapmanız gerekmekte. Konsol giriş adresini BU bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • Google Geliştirici Konsoluna giriş yapan kişiler ilk olarak karşılarına çıkan üst açılır menüden Create a Project bölümüne giriş yapmanız gerekmekte. Bu aşama oluşturacağınız projeye bir isim vererek Create butonuna tıklamanız gerekmekte. Projenizin oluşturup oluşturulmadığını üst mende yer alan açılır penceren görebilirsiniz.
  • Bu aşamayı tamamlayan kişiler, kategoriler içerisinde yer alan API’s & Auth bölümüne geçiş yapan kişiler API’s bölümünü ziyaret etmeleri durumunda karşılarına gelen APİ seçenekleri içerisinden Youtube Data APİ kısmını seçmelidirler. Youtube APİ KEY alabilmek için Enable API butonuna tıklanması gerekecektir.
  • API’s & Auth kategorisi altında yer alan alt menüler içerisinde yer alan Credentials kategorisine giriş yapan kişiler Youtube APİ Key Nasıl Alınır sorusunun son aşamalasına gelmeden önce Add Credentials bölümüne girerek APİ Key bağlantısını ziyaret etmeleri gerekmektedir.
  • Son aşamaya gelmeden önce yapılması gereken işlemlerden de bahsedecek olursak; Google Developers internet site sahiplerini 4 farkı seçenek adı altında APİ Key dağıtımında bulunmaktadır. Gelen menüler içerisinde yer alan 4 farklı seçenek arasından hangi amaçla Youtube APİ Key kullanacağınıza karar vermeniz gerekmekte. Örnek olarak oluşturulan eklentinin sadece Youtube verilerini çekmesi üzerine planlanması gerekiyorsa “Browser KEY” seçimi yapılması gerekmektedir. Server Key gibi diğer alt seçeneklerin de işaretlenmesi durumunda Create bölümüne tıklayarak Youtube APİ Key oluşturma işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Android ve İOS Key seçenekleri uygulama geliştiriciler tarafından kullanıldığını, Server Key ise belirlenen harici uygulamalar üzerinden Youtube içerisine video yükleme için oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Browser Key konusunu da yukarıda verdiğimiz örnek içerisinde kısa da olsa açıklamaya çalıştık.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir