Yanlış Havale-EFT Ne Zaman İade Edilir?

Banka aracılığıyla, havale ve EFT yöntemiyle yapılan transferlerde kimi zaman IBAN numarasının, hesap numarasının ya da cepbank aracılığıyla havalede cep telefonu numarasının yanlış yazılması sonucunda, gönderilmek istenen para başka hesaba gidebiliyor. Yanlış havale – EFT işleminin iptali yapılabilir; ancak bu işlem, bazen oldukça zor ve uğraştırıcı olabilmektedir.

Para transfer işlemleri; banka şubesinden, ATM’lerden, telefon ya da internet bankacılığı aracılığıyla yapılmaktadır. Transfer, bankanın kendi şubeleri arasında yapılıyorsa ‘havale’, başka bir bankaya yapılıyorsa EFT (Elektronik Fon Transferi) yöntemleri kullanılır. Her iki yöntemin iptali farklıdır.

yanlış eft havale ne zaman iade edilir

Yanlış Havale Ne Zaman İade Edilir?

Yanlış hesaba havale yapılmışsa, hiç zaman kaybetmeden bankayla iletişim kurmak şarttır. Bunun için, doğrudan şubeye gitmek ya da telefon bankacılığı hizmetinden faydalanmak gerekir. Havale yapıldığında, işlem, Genel Müdürlük onayı olmadan karşı tarafın hesabına geçmez. Eğer bu onay verilmeden önce işlemin iptali istenirse; gönderilen para henüz karşı tarafa ulaşmadığı için, işlemin iptali kolay ve hızlıdır. Ancak, Genel Müdürlük onay vermiş ve transfer edilen para karşı tarafın hesabına geçmişse; yanlış havale iptali, daha zor olacak ve uzun zaman alacaktır.

Para transferinin tamamlanması ve paranın yanlış kişinin hesabına geçmesi durumunda; öncelikle bankayla iletişim kurarak, yanlışlıkla gönderilen paraya bloke koyulması gerekmektedir. Bunun için en hızlı yöntem, bankanın müşteri hizmetleri birimini aramaktır. Müşteri hizmetleri ya da banka şubesi, bu durumda, paranın gönderildiği şube ile iletişime geçerek paranın bloke edilmesini sağlar. Daha sonra, bankaya bir dilekçeyle başvuruda bulunmak gerekir. Dilekçede; paranın yapılan hata sonucu yanlış hesaba gönderildiği belirtilerek iadesi istenir. Paranın ulaştığı banka şubesi de, yanlışlıkla para gönderilen hesap sahibiyle iletişime geçerek, durumun teyidini sağlar. Bu sürecin tamamlanması sonucunda yanlış havalenin iptali gerçekleştirilir ve para, gönderenin hesabına iade edilir. Bütün bu işlemler, birkaç gün sürebilmektedir.

Yanlış EFT Ne Zaman İade Edilir?

Bir bankadaki hesaptan, başka bir bankadaki hesaba para transferi sağlayan EFT işlemi, mesai günlerinde, 9.00-17.30 saatleri arasında gerçekleştirilir. Eğer resmi tatil günlerinde ya da bu saatler dışında EFT işlemi yapıldıysa; bu işlem, ileri tarihli talimat olarak kabul edilir ve para transferi, ilk mesai gününde yapılır. Eğer EFT böyle bir durumda yapılmışsa; transfer henüz gerçekleşmediği için, yanlış EFT iptali son derece kolaydır. Bunun için, bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilebilir ya da internet bankacılığı üzerinden iptal işlemi yapılır. Fakat her bankanın internet şubesinde iptal işlemi yapılamamaktadır.

Eğer gönderilen para yanlış hesaba ulaşmamış ya da işlem hatalı olduğu için askıda bekliyorsa; paranın iadesi, en geç 24 saat içerisinde hesaba iade edilmektedir.

EFT işlemi tamamlanmış ve transfer edilen para yanlış hesaba ulaşmışsa, EFT işleminin iptali mümkün değildir. Paranın iadesini sağlamak için, bankaya başvurulabilir. Parayı gönderen banka, alıcı bankayla sorunu yazışmalar yoluyla değerlendirir. Ancak bu yazışmalar sonucunda, paranın iadesi kararı çıkmayabilir. Karşı tarafın parayı gönüllü bir biçimde iade etmesi durumunda sorun çözülür; karşı taraf parayı iade etmek istemezse, bu durumda geriye kalan tek çözüm, dava açmaktır.

Havale ya da EFT ile yanlış hesaba para gönderilmiş ve karşı taraf paranın iadesini kabul etmiyorsa; bu tür durumlarda, yasal yollara başvurmak gerekir. “Sebepsiz zenginleşme” davası açılarak paranın iadesi sağlanır; fakat bu süreç oldukça uzundur, aylar alabilir. Yanlış işlemin nedeni bankanın hatasıysa; banka, mahkeme sürecini takip eder ve mahkeme masraflarını da karşılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir