Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme

Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme

Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme konusu yeni bilgisayar sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla merak konusu haline geldiğini görmekteyiz. Windows 10’dan önce Microsoft’un varsayılan internet tarayıcısı İnternet Explorer’di. Bu tarayıcı rakiplerine oranla gerçekten geri kalmış, istekleri yerine getirememeye başlamıştı. Windows 10 ile beraber tarayıcı yapısını da değiştiren Microsoft, yeni tarayıcısı Microsoft Edge’nin de duyurusunu yapmış durumda. Edge, hem rakiplerine oranla hem de İnternet Explorer’a göre daha modern, daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Yıllar boyunca Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome ya da Safari tarayıcılarından birisini kullanan kişiler alışkanlıklarından vazgeçmemek adına Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme işleminin nasıl olduğunu merak etmektedirler.

Yeni gelen tarayıcıya ısınamayan kişiler doğrudan olarak geçmiş yıllarda aktif olarak kullandıkları tarayıcı kulanmak isteyeceklerdir. Windows 8 ve Windows 7‘de tarayıcı değiştirmek oldukça kolaydı. Yeni tarayıcımıza yaptığımız ilk girişte bizlere sorular sorularak varsayılan tarayının değiştirip değiştirilmeyeceği bildirim olarak geliyordu. Windows 10’da böyle bir uyarı ile karşılaşmayan kişiler nasıl ve ne şekilde işlem yapacaklarını bilememekte. Bu yazımızda anlatacağımız  Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme işlemi daima güncel olacak olup sizlere en iyi şekilde sunulmaya çalışılacak.

Tarayıcı Değiştirme Nasıl Yapılır?

  • Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme işlemi yapmak için ilk olarak Ayarlar menüsüne giriş yapmamız gerekiyor. Ayarlara gitme için Windows tuşu ile beraber I tuşuna basabilirsiniz.
  • Ayarlar bölümünde birçok seçenek arasından ilk olarak Sistem bölümüne geçiş yapıyoruz. Sistem kımına girdiğimizde sol bölümde kategorilerin sıralı olarak listelendiğini göreceksiniz. Buradaki işimiz “Varsayılan Uygulamalar” kısmı ile ilgilidir.
  • Windows 10 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme işlemini asıl burada yapmaya başlıyoruz. Varsayılan Uygulamalar kısmında Video oynatıcısı için kullanılacak program ile Web tarayıcının hangisi olmasının gerektiği gösterilmektedir.
  • Web tarayıcısı bölümünde yer alan Microsoft Edge bağlantısını kaldırarak isteğinize göre Google Chrome, Mozilla, Opera gibi bilgisayarınızdan yük olan tarayıcılardan birisini ekleyebilirsiniz.

Eğer varsayılan olarak seçtiğiniz tarayıcı ile ileride büyük sorunlar yaşarsanız yine bu aşamaları uygulayarak farklı bir tarayıcıyı varsayılan olarak seçebilirsiniz. Günümüzde tarayıcılar arasında sadece görünüm ve tasarım farklarının bulunduğunu söyleyebiliriz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir