Windows 10 Sistem Geri Yükleme

Windows, sürekli kendisini yenileyerek ve geliştirerek kullanıcılarına en iyi hizmet vermeye çalışan bir şirket olarak gösterilmekte. Tarihine uzaktan şöyle bir baktığımızda piyasaya çıkardığı işletim sistemlerinin her biri bir öncekinden daha gelişmiş, daha modern ve daha güzel olarak gösterilmekte. Şirketin en son ürünü olan Windows 10, oldukça modern bir çizgi ile tasarlanmış olup alışı gelen birçok işlemin yapılamamasına neden olmuş durumda. Yanlışlıkla ya da istemeden kendileri için önemli olan dosyalarını silen kişiler ilk olarak çözümü sistem geri yükleme üzerinden çözmek isteyeceklerdir. Bu yazımızda bu gibi durumlarda Windows 10 Sistem Geri Yükleme işlemin nasıl yapılacağı yer alacaktır.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme İşlemi

  • İlk olarak eski . Windows sürümlerinde Başlat olarak gördüğümüz, Windows 10’lar içerisinde yer alan menü bölümüne sağ tıklayıp “Denetim Masası” bölümüne giriş yapıyoruz.
  • Denetim masası içerisinde bilgisayarınız ile ilgili ayarlamaları ve düzenlemeleri yapabileceğiniz alanlar gelecektir. Bu bölümde bizim ihtiyacımız olan alan “Sistem ve Güvenlik” alanıdır.
  • Sistem ve güvenlik alanı içerisinde yer alan “Sistem” alanına giriş yaparak buradan karşımıza çıkan ” Sistem Koruması” kısmına geçiş yapıyoruz
  • Karşımıza çıkacak olan pencere içerisinde öncelikle sistemimizin kurulu olduğu disk bölümünü seçiyoruz.Seçim yapılmasının ardından karşımıza çıkacak olan “Sistem Geri Yükleme” butonuna tıklamamız durumunda bize hangi tarihin sistemini yüklememiz istenecektir. Gerekli ayarlamaların yapılması ile beraber işlemi başlatarak Windows 10 Sistem Geri Yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sabit olarak bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken şunlardır;

  • İlk etapta yukarıdaki işlemlerin tamamını yapıyor, ardından tekrardan “Sistem” olan bölüme giriş yapıyoruz. Burada yine sistemin kurulu olduğu diski seçiyor ardından karşımıza gelen “Yapılandır” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Yapılandıra tıklamanın ardından tekrardan bir seçenek daha sunulacaktır. Burada kesinlikle “Sistem Korumasını Aç” kısmını işaretleyerek yedeklenecek alanın en az 3 GB’dan oluşmasını ayarlıyorsunuz.
  • Windows 10 Sistem Geri Yükleme işlemi sırasında geri yükleme işleminin son adımında ise sistem geri yükleme noktasınının Koruma kısmını kapalı ise açık hale getireceğiz. Bu işlemler adından artık dilediğimiz gibi dilediğimiz kadar Windows 10 Sistem Geri Yükleme işlemi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir