Üçgen Alan Formülü

Merhaba sevgili öğrenciler, Meraklıyız ekibi olarak sizlere Üçgen alan formülü yazısını hazırladık. Sizin de bildiğiniz gibi üniversite sınavlarında geometri oldukça önemli bir derstir. Sizlere ufak bir tüyo verelim: üçgen konusu hallettikten sonra diğer konuların yüzde 90’ını daha kolay çözüyorsunuz. Gelin işe bir yerden başlayalım ve üçgen hakkında bazı bilgileri öğrenelim. İyi dersler dileriz.

Üçgen Alan Formülü

Bir üçgenin alanını hesaplamak için taban uzunluğunu ve yüksekliğini bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu ifadelerin değerlerini bilmiyorsanız üçgenin alanını bulamazsınız. Değerleri biliyorsanız yapmanız gereken tek şey taban uzunluğunu ve yüksekliğini çarpmaktadır. Daha sonra elde ettiğiniz sonuç üçgenin alanına eşit olacaktır.

Üçgenimizin taban uzunluğu a, yüksekliği ise h olsun. Buna göre a . h / 2 işlemi üçgenin alan formülü olacaktır.

Eşkenar Üçgen Alan Formülü

Tüm kenarları, tüm açıları, tüm kenarortayları, tüm açıortayları, kısacası her şeyi birbirine eşit olan üçgene eşkenar üçgen adı verilir. Bir eşkenar üçgenin tüm açıları 60’a ve birbirine eşittir. Kenar uzunlukları ise üçgenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de hepsi birbirine eşittir.

Eşkenar üçgen alan formülü (√3 / 4) . a² şeklindedir. Bu formülde a ifadesi, eşkenar üçgenin bir kenarına denk gelmektedir. Yani, kök 3 bölü 4 ile kenar uzunluğunun karesinin çarpımı eşkenar üçgen alanını vermektedir.

İkizkenar Üçgenin Alan Formülü

İkizkenar üçgen, iki kenarı birbirine eşit olan üçgenlerdir. İki eşit kenarın, eşit olmayan kenar ile birlikte oluşturdukları açılar da birbirine eşittir. İkizkenar üçgenin açısını bulmak istediğinizde [AH] . [BC] / 2 formülü kullanırsınız. (H ifadesi, tabanın orta noktasını ifade eder.)

Dik Üçgenin Alan Formülü

Dik üçgenin bir açısı 90 derecedir. Dik açı bulunan üçgenlere, dik üçgen ismi verilir. Dik üçgenin alan formülü ise b . c / 2 şeklinde ifade edilir. B ve C dik açının komşu kenarlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir