Tarayıcının Başlangıç Sayfasını Değiştirme

Tarayıcının Başlangıç Sayfasını Değiştirme  konusu amatör bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bilgisayarımızı yeni satın aldığımızda, format attığımızda ya da farklı bir tarayıcı indirdiğimizde genellikle açılış ya da başlangıç sayfalarının otomatik olarak ayarlandığını görüyoruz. Bugün bu yazımızda farklı tarayıcılar üzerinden başlangıç sayfalarının nasıl ayarlanabileceği üzerine bir çalışmada bulunacağız. Bu yöntemlerin uygulanması ile beraber virüs yolu ile istenmeyen, cinsel içerikli başlangıç sayfasının değişeceğini, tarayıcı kontrolünün tamamen elinizde bulunacağı bilgisini paylaşalım.

Tüm Tarayıcılar İçin Başlangıç Sayfasını Değiştirme

İnternet Explorer: İnternet Explorer’a giriş yapan kişiler, üst bölümde yer alan Araçlar bölümüne girmelidir. Buradan karşılarına çıkacak bölümlerden İnternet Seçenekleri kısmına girmelidir. Burada tarayıcı ile ilgili ayarları gören kişiler başlangıç adresini oldukça kolay bir şekilde değiştirebilir.

Google Chrome: Google Chroma’a giriş yapıldığında sağ üst köşede 3 nokta şeklinde bir seçenek bölümü bulunur. Bu noktalara tıklayarak Ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz. Ayarlar kısmında tarayıcı ve Google hakkındaki ayrıntılara ulaşabileceğiz. Burada “Başlangıçta” diye bir seçenek gelecektir. Seçenek kısmından istediğiniz şekilde Tarayıcının Başlangıç Sayfasını Değiştirme işlemi uygulayabilirsiniz.

Mozilla Firefox:  Mozilla Firefox  tarayıcısına giriş yapan kişiler, sağ üst bölümde 3 adet yatay bir çizginin yer aldığını göreceklerdir.  Bu ayar çubuğundan Ayalar’a giriş yapan kişiler, Liste içerisinde gelen bölümlerden ilk olarak Seçenekler kısmına sonrasında ise Başlangıç kısmına giriş yapmaları gerekmektedir. Bu bölümde tarayıcı başlangıç sayfası, varsayılan arama motoru gibi işlemlerde değişiklik yapabilirsiniz.

Microsoft Edge: Windows 10 ile beraber hayatımıza giren Edge, farklı yapısı nedeni ile alışık olduğumuz sorunlara karşı çözüm önerisi geliştirmemizin önüne geçmekte. Edge tarayıcısına giriş yapan kişiler, sağ üst bölümde aynı Google Chrome’da olduğu gibi 3 nokta göreceklerdir. Buradan Ayarlar bölümüne geçiş yapan kişiler, “Microsoft Edge’yi Şununla Aç” bölümüne girerek başlangıç adreslerini istedikleri şekilde ayarlayabilirler.

Tarayıcının Başlangıç Sayfasını Değiştirme işlemi yukarıdan da görebileceğiniz üzere tüm tarayıcılarda benzerlik göstermektedir. Genellikle virüsler nedeni ile değişen bu adresler, yukarıdaki çözüm yöntemleri ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Safari kullanmadığımız için ona uygu yöntemi kendimce bulamadum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir