Suç ve Ceza Özeti

Suç ve Ceza romanı özeti bizimde önerdiğimiz en iyi klasikler arasında olmanın yanı sıra, dünya klasiklere girmeye hak kazanmıştır, Dostoveski olgunluk dönemi ilk büyük romanıdır. Yayınlandığı dönemden itibaren dünya üzerindeki etkisini hiçbir zaman kaybetmeyen kitap, insanların ne sebepten olursa olsun, yaptıkları kötülüklerin sonucuna katlanmaları gerektiğini anımsatırken, canlı betimlemeleri ile dönemin Rusya’sını tüm canlılığıyla ortaya koymaktadır. Açlığı, sefaleti, çaresizliğin yanı sıra psikoloji ve siyasi taraflarıyla Suç ve Ceza gerçek bir eserdir. Sizin için bu dünya klasiğini kısaca özet yapmaya çalıştık.

Her ne kadar Suç ve Ceza romanının özeti konuya hakim kılmayı zorlaştırsa da ana hatları ve duygu geçişlerini ayrıntılı olarak ele aldık.

Suç ve Ceza Romanı Kısa Özeti

Suç ve Ceza Özeti

SUÇ VE CEZA ÖZETİ – BAŞLANGIÇ #1

Suç ve Ceza özeti, Rodya Romanoviç Raskolnikov St. Petesburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi ile başlamaktadır. Yakışıklı, zeki ve kendi hayat görüşü olan Roskalnikov eğitim hayatını yoksulluk ve psikolojik sebepler nedeniyle yarıda bırakır. Son dönemlerde aklını batı toplumlarını meşgul eden siyasi ve felsefi düşüncelerle iyice karıştırmıştır. Bu sırada içerisinde yaşadığı psikolojik, yoksulluk ve çeşitli nedenlerden dolayı; kentte kimsenin sevmediği kötü huylarıyla nam salmış vicdansız bir tefeciyi öldürme fikrini günden güne aklına koymuştur. Böylece hem maddi sorunların üstesinden gelecek hem de dünyaya hiç de azımsanmayacak bir iyilik yapacaktır. Çünkü o kötü biriydi. Raskolnikov hizmet ettiği bir amaç doğrultusunda işleyeceği suç için kabul edilebilir bir mazereti olduğuna kendisini inandırmıştır. Planını yapmak üzere bazı hesaplar yaptıktan sonra tefeci kadını öldürmek için suç aletiyle beraber kadının evine giden genç adam, onu baltayla vahşi bir biçimde öldürür. Fakat hiç hesapta olmayan bir şey olur ve olay sırasında, Alonya ile beraber kalan ve kendi halinde olan kız kardeşi içeri girer ve Raskolnikov hızlı bir karar ile onu da öldürmek zorunda kalır. Neden orada bulunduğunu hatırlayan Raskolnikov kısa bir arama ardından tefecinin, müşterilerine rehin olarak bıraktığı bazı değerli eşyaları alır ve oradan uzaklaşır.

Olayların Gelişimi #

Suç ve Ceza kitabının özeti Raskolniov, eve girerken ve çıkarken kimsenin kendisini görmediğinden emin olmasına rağmen, sürekli paranoya belirtileri göstermeye başlamış ve kendisi gibi olmayan tuhaf hareketler çevresi tarafından dikkat çekmesiyle devam etmektedir. Rakolnikov’un çevresinde üç kadın bulunur. İlki annesi, düşkün bir kadındır, diğer dünyalar güzeli kız kardeşi Dounia’dır ve ona karşı çok hassastır. Diğeri ise Marmeladov adındaki yoksul kadının kızı Sonia’dır. Raskolnikov onunla tesadüfi bir şekilde tanışmış ve arkadaş olmuştur. Sonia sürekli içen babası yüzünden fahişelik yapmak zorunda bırakılmış ve henüz çok genç yaşta masum bir kızdır.

Raskolnikov öldürdüğü tefeciden ele geçirdiği değerli malları ve diğer tüm delilleri saklamıştır. Bir gün ödenmemiş bir borç yüzünden karakola çağrılır ve burada gerginlik sebebinden bayılır. Günlerce ateşler içinde yatan genç adam, katilin olay yerine mutlaka döner kuramını gerçekleştirmek adına öldürdüğü kadının evine yeniden gider. Rahatlamak ve arınmak için gittiği bu evde Komiser Portifry Petroviç, Raskolnikov ondan en üst seviyede kuşku duymaya başlar. Komiser en az Rakolnikov kadar zeki biridir. Ve bu ilişki iki kişinin oynadığı bir satranca dönüşmüştür bile. Ancak Raskolnikov bu zamana dek kadından çok kendisini öldürdüğünü de çoktan düşünmeye başlamıştır. Bu sırada annesi, Dounia’yı yaşadıkları sefaletten kurtulmaları için zengin ve kendini beğenmiş bir zengin adamla evlendirmek ister. Ancak annesi bunu Raskolnikov’dan tepkisinden çekinmektedir. Annesinin korktuğu başına gelir ve Roskalnikov, kardeşinin evlendirmek istediği adam ile oğlu birbirinden hiç hoşlanmamıştır ve Roskalnikov bu adamın çıkarcı bir pislik olduğunu düşünmektedir. Nitekim haksız da sayılmaz.

Komiser Petrovic #

Suç ve Ceza özetinde Komiser Petrovic işin içine girdiğinde olayların akışı değişir. Deneyimli Komiser Petrovic ile Raskolnikov devamlı olarak bir köşe kapmaca oyununa döner ve her iki taraf da birbirini tartmaya başlar ancak ne var ki Komiser Petrovic St. Petesburg’da uzun zamandır suçlularla mücadele eden ve insanların vücut dilini çok iyi bilen bir komiserdi. İkilinin cam kırıkları üzerinde birbirlerini tartmaları bir süre daha böyle devam eder ve karakola ibraz için giden Raskolnikov orada komiseri görür. Yine aralarında kısa bir sohbet geçer ve komiser bu zamana kadar sürekli onun suçlu olduğuna inandığını ve bir gün yakalayacağını söylemesi Raskolnikov’u daha da germektedir. O sırada komiser ve Raskolnikov karakolda kendisine uygulanan işkence nedeniyle tefecinin alt katında yer alan inşaat işçilerinden biri gözaltındayken suçu işlediğini itiraf ettiğini öğrenir. Bu durum Raskolnikov’u çok rahatlatır ve komiser kendisinden özür dilemek zorunda kalır.

Raskolnikov Sonia’ya aşkını ve suçunu itiraf eder. Sonia fahişe olmasına rağmen inançlı ve vicdan sahibi bir kızdır. Önceleri kendi işlediği suçu başkasının üstlenmesi onu çok rahatlatsa da zamanla kendisini iyi hissetmez ve bir şeylerin yanlış olduğunu hisseder. Raskolnikov kendisi yüzünden başkasının ceza çekeceğini düşünerek zaten vicdan azabı çekmektedir ve Sonia’nın da ona itiraf etmesi gerektiğini söylemesi üzerine karakola giderek suçunu itiraf ederek teslim olur. Sibirya’ya sürgün edilen Raskolnikov 12 yıl süre ceza alır. Sonia ise dışarıda onu beklemektedir.  Donuia, artık en yakın arkadaşına emanettir. Kız kardeşi annesi ve sevdiği kadın güvendedir. Şimdi tek yapması gereken cezasının bitmesini beklemek.

Kız kardeşi Donuia, annesi, en yakın arkadaşı ve Sonia ise yeni bir hayata başlamıştır.

Suç ve Ceza Kitabı Özeti ve Ana Karakterleri

 

Raskolnikov (Rodion Romanoviç): Romanın ana karakteridir. Hukuk Fakültesini terk etmek zorunda kalmıştır. Psikolojik ve maddi sıkıntıları vardır. Suç, ceza, adalet ve kibri arasındaki yaşadığı tutarsızlık hayatına fiilen yansımıştır.

Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov: Raskolnikov’un annesidir. Oğluna ve kızına bağlıdır. Ancak onlar adına yanlış karar verebilme eğilimi içerisindedir.

Dunya Raskolnikov: Raskolnikov’un güzelliği ile dikkat çeken oturaklı, fedakâr kız kardeşidir.

Razumihin: Raskolnikov’un en yakın arkadaşı ve dostudur. Yardım sever ve halden anlar biridir. Dunya Raskolnikov’a aşıktır. 

Marmelavov: Ayyaş ve sorumsuz bir adamdır. Ailesinin içinde bulunduğu durumun en büyük sorumlusudur. Raskolnikov elinde son parayı da onun için tüketir.

Sonya: Marmeladov’un kızı. Babasının sorumsuzluğu yüzünden ailesine bakabilmek için fahişelik yapmaya başlar. Raskolnikov’a aşık olur.

Luzhin (Piyotr Petroviç): Kibirli, küstah zengin ve cimri bir avukattır. Raskolnikov’un kız kardeşi ile evlenmeye çalışmaktadır.

Alyona Ivanovna:  Yaşlı ve huysuz bir tefecidir. Raskolnikov’un değerli olan tüm eşyaları para karşılığı kendisine geçmiştir.

Lizateva Ivanovna: Tefecinin üvey kız kardeşidir. Sessiz ve durgun biridir.

Suç ve Ceza Kitabı Ana Fikri

Yazar Dostoyevski’nin en iyi ikinci kitabı olarak kabul edilir ve dünya klasikleri arasındadır. Romanın ana fikri ise, sebebi ne olursa olsun, hiçbir kötülüğün cezasız kalmaması gerektiğidir. Ve kötülük yapan kişinin bu kötülüğü ilk olarak kendisine yaptığı ve cezalandırdığı kişinin kendisi olduğu fikrini aşılamaktadır. Uzun lafın kısası, suçu işleyen de bu cezayı kendisine verir.

Bu yazıda sizlere Suç ve Ceza Özeti ile yardımcı olmaya çalıştık.

Suç ve Ceza Romanı – Dostoyevski

Kitap Türü: Yabancı Romanlar orijinal

Adı: Prestuplenie i nakazanie

İngilizce: Prestuplenie i nakazanie Short Summary

İlgili Makaleler


Bir Yorum

  1. Suç ve Ceza çok eski yıllarda neredeyse çocukluğumda okuduğum bir kitaptır. Hikayesini hala unutmamış olmakla beraber hayatıma farklı bakış açısı getirdiğine inanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir