Sosyoloji Bölümü 2021 İş Olanakları ve Maaşları

Sosyoloji bölümünün iş olanakları tamamen kişiye bağlıdır. Gazetecilik, akademisyenlik( Öğretim Görevlisi vb.) , uluslararası ilişkilerde çalışan işletmeler, danışmanlık şirketleri, istatistik şirketleri ve devletin çeşitli kurumlarında rahatça iş bulunabilir. Mesela doktorlarınızı sosyoloji bölümünden yaparak bir uluslararası işletmelerde kolayca iş bulabilirsiniz. Aynı zamanda bankada iş olanakları çok fazla bulunur. Sosyoloji bölümünü lisans olarak bitirince bazı şirketlerde sosyolog ve sosyal araştırmacı olunabilir. Pedogojik formasyon sonrası felsefe öğretmenliği ve ilk okullarda yada dershanelerde rehber öğretmenliği yapılabilir. Yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra bulunduğunuz üniversitede ya da başka bir üniversitede öğretim görevlisi veya araştırmacı olabilirsiniz. Günümüzde aile danışmanlığı eğitimi alarak aile danışmanlığı yapabilirsiniz.

Sosyoloji 2021 İş Olanakları

Sosyologların Görevleri Nelerdir?

İnsan toplulukları gelişmelerini, yaşayış tarzlarını, sosyal ilişkilerini ve kökenlerini araştırırlar. Çevre ve sosyal geleneklere ilişkin bilimsel verileri toplayıp düzenleyerek analiz yaparlar. Bu bilgileri yönetici ve bu iş ile ilgili önemli kişiler ile paylaşırlar.

 

Sosyologların Çalışma Ortamları

Sosyologların çalışma ortamları genel olarak büroda bulunmaktadır. Ama gözlem ve incelemeler için bulunan alanda çalışılabilmektedir.  Çalışmalarında  genel olarak insanlarda iletişim halindedirler.

 

Devlet Kurumlarında Sosyoloji

DPT,Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı,TRT, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ve kamu iktisadi kuruluşlarında bol kazançlı iş imkanları bulunmaktadır.

Sosyoloji Maaşları

Sosyoloji maaşları 2.693 -2.779 TL arasında değişmektedir. Devlet kurumlarında kadrolu olarak işe başlayan birisi ortalama 2000 -3000 TL arasında bulunur. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığında ilk iş başında genelde 1950 TL ile işe başlanıyor. Özel şirketlerde yani uluslararası kuruluşlarda ise 3000 TL maaş verilmektedir.

Sosyolog Maaşları 2021 yılında; Sosyolog arazi tazminatları da almaktadırlar. Bunun yanı sıra çocuk ücreti de almaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir