Sol Ayağım Kitap Özeti

Sol Ayağım kitabının özeti elbette ki bizler için çok önemli ancak, öncesinde yazar hakkında bazı şeyleri bilmeniz daha iyi olacaktır.
Beyin felci olarak Dublin’de dünyaya gelen 22 çocuklu bir ailede hayatta kalabilen 13 çocuktan biri olan Christy beyin felçli doğmuş ve uzun süre birkaç sabit hareket ile yaşamını idame etmiştir. Uzun bir süre doktorlar onun zihinsel engelli olduğunu ve kısa süre içerisinde öleceğini düşünmüşlerdir. Annesi ise onlara asla inanmaz ve Christy’den umudunu kesmez.

İşte Christy Brown Sol Ayağım adlı kitabı bu şekilde yazmıştır ve bu onu dünyaca tanınacak bir ün kazanmasına neden olmuştur. Yazar 1981 öldükten sonra dahi ailesi onunla her zaman gurur duymaya devam etti. Sol Ayağım özeti ile kitap ve Sol Ayağım kitabı hakkında yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz. Kitap şimdiye dek yazılmış en çarpıcı otobiyografilerden biridir, aslında bundan daha ötesi bir motivasyon kitabı demek daha doğru olacaktır.

Sol Ayağım Özeti

Sol Ayağım Özeti

Başlangıç #

Sol ayağım romanının özeti, Christy karakteri ile başlamaktadır. Christy yirmi üç çocuklu bir ailenin bir çocuğudur. Henüz daha dört aylık olduğu zaman, boynunun arkaya düşmesi nedeniyle bilekleriyle olan hareketleri kısıtlanır. Ailesi kendi imkanlarıyla ona müdahale etmeye çalışsa da hiçbir sonuç alamazlar ve Christy ancak bir yaşına geldiğinde bir doktor muayenesine tabi tutulur. Doktor, Christy için ailesine zihinsel engelli olduğunu ve ne yazık ki çok fazla yaşayamayacağını söyler. Ailesi ise bu durumu kabullenemez ve çok üzülür. Christy beş yaşına gelene kadar hiçbir şeye tepki vermeden, konuşmadan ve tipik çocuk hareketleri sergilemeden yaşamaya devam eder.

Ancak Christy’nin annesi hala ona inanmaktadır ve kimseye aldırış etmemektedir. Christy bir gün yine sıradan bir gün içerisindeyken, kız kardeşi Mona ödevini yapmasını izlediği sırada içgüdüsel olarak onun tebeşirini alır ve bir şeyler karalamaya başlar. Başta annesi olmak üzere tüm ev halkı şaşkınlık içinde kalır ve annesinin umutları daha fazla yeşerir. Bu olayın ardından annesi ona harfleri öğretme kararı verir ve yazar sol ayağı ile A harfini yazar.

Sol Ayağım özetinin bir sonraki bölümünde C. Brown sol ayağı yardımıyla annesinin verdiği dersler sonunda alfabeyi öğrenir. Sol ayağını kullanarak hayata tutunması onun için yeni bir başlangıç olmuştur. Brown daha fazlasını ister ve artık harflerden kelime yapmayı öğrenir. Yazmayı öğrendiği ilk kelime ise Anne olmuştur.

Christy’nin kız kardeşi Mona bir gün grip olur ve onu tedavi etmek için eve doktor gelir. Doktor, onu yazarken görmesi üzerine şaşkınlığını gizleyemez.

Christy’nin hayata tutunmasına yardımcı olan bir bebek arabası vardır. Bu arabaya binerek kardeşleri ile beraber oyun oynaması mümkün hale gelmektedir. Onun sayesinde her yere gidiyor ve hayatın tadını çıkarıyordu. Christy’nin dünyası başına yıkılır ve eve hapsolur. Artık kardeşleri dışarı çıkarken onu alamaz ve o da onları uzaktan izlemekle yetinir. Christy tek başına olduğu zamanlar, düşünmek için daha fazla zamanı olur ve artık engellerinden nefret etmeye başlamıştır. Yeni arabası gelmesine rağmen insanların kendisine olan bakışları ve dış görünüşü nedeniyle Christy içine kapanmıştır.

31 Aralık #

Sol Ayağım kitabının özeti, yeni yıla girme heyecanı ile başlar. Günlerden tarih 31 Aralık olduğunda yılbaşı telaşı başlamıştır ve yeni yılda tüm aile hediyelerini alır. Christy de kendisine bir oyuncak asker hediyesi alır ancak o kardeşine alınan boyaları gözüne kestirmiştir. Bir gün yalnız kaldığında bu boyaları alıp kullanmaya başlar ve annesi onu gördüğünde ona yardım eder. Christy yeniden dünyaya geldiğini hisseder, resim yapma tutkusu ile hayata bir kez daha bağlanmıştır.

Christy 12 yaşına gelmiş resim yapma tutkusu olan bir genç olarak hayatına devam ederken, annesi bir doğum daha yapar. Annesi hastanede olduğu sırada kendisine bakmak için eve bir kız gelir ve aşk ile tanışmış olur. Bu kızın onu sakinleştiriyor ve çevreye olan uyumunu kolaylaştırıyordu, ancak ne var ki bu umutsuz bir aşktır. Daha sonra 15 yaşına gelen Chrisy aynı sokağı paylaştıkları Jenny adındaki kıza aşık olur. Bir gün kıza, onun resmini yapmak istediği notunu gönderir, kız bu teklifi kabul eder, ancak ne var ki Christy’nin aşkı tek taraflıdır. Zamanla bunun da olmayacağını anlayan Christy yeniden içine kapanmıştır ve aşk acısı çekmeye başlar. Kardeşlerinin evliliği ve onların çocuklarının doğması Christy’yi daha fazla karmaşık duygular yaşamasına neden olur.

Tedavi Olma İsteği #

Sol Ayağım özetinden de anlaşılacağı gibi, Christy tedavi olmayı düşünür ve yaşı 17 olmuştur. Yaşı on yediye gelen Christy ise, sürekli ve yalnızca resim yaptığını düşünerek karmaşık duygulardan uzaklaşmaya çalışır. Bu yüzden artık minik hikayeler yazmaktadır ve aynı zamanda karşısına çıkan tedavi imkanlarını kullanmak ister. Bir gün ailesi onu güç bela biriktirdikleri birikim ile Fransa’ya gönderirler ve burada kendi gibi insanlarla birlikte vakit geçirir, ancak bu tedavi bir işe yaramaz. Ardından henüz çok küçük yaşta sol ayağını kullanırken onu resim yaparken görüp şaşıran doktor evi ziyarete gelir. Christy için fizik tedavi sürecini başlatma teklifinde bulunur ve ailesiyle beraber Christy bunu kabul eder. Tedavi başlamasına başlamıştır ancak ev çok dar ve küçüktür. Doktor ile Christy oldukça zorlanmaktadır. Bu sorunun üstesinden yine annesi sayesinde gelirler, annesi ona biriktirdiği son parasıyla yeni bir ev inşa ettirir. Annesi yine başarmıştır.

Christy tedaviye yanıt vermesi için Londra’ya götürülür ve burada tedaviye olumlu yanıt verir. Kendisinin iyileşebileceğine dair umutları artan Christy’nin kendine olan özgüveni artmıştır. Bir süre sonra Christy’nin homurdanmaları konuşmaya dönüşür ve o artık konuşabiliyordur.

Ve… Sol Ayağım Kitabı Özeti Son Kısımı

Bir gün kardeşinin ödevini yaparken zorlandığını fark eden Christy kardeşine yardım etmek ister, kendisi söyleyecek ve kardeşi dediklerini yazacaktır. Bu ona Christy’nin kitap yazabilecek olma fikrini vermiştir. Bu konuda doktorundan yardım ister, zira kendisi de bir oyun yazarıdır. Doktoru ona bu konuda yardımcı olabilecek bir hoca tutar. Böylece sonunda Christy kendi hayat hikayesini kitlelere duyurabilecektir.

Doktoru kendisine zihinsel engelliler semineri olacağını söyler ve Christy’nin ilk iki bölümü biten kitabı için bu seminerde konuşma yapmasını rica eder. Bu yardım gecesi doktorun büyük çabaları sonunda yapılmıştır ve Christy bu teklifi seve seve kabul eder. Yazdığı kitabın ilk iki bölümü biten Christy ve ailesi geceye katılır, doktor o gece kitabın iki bölümünü sahnede okur. O sırada geceye katılan herkes çok duygulanmıştır ve Christy herkes tarafından ayakta alkışlanır. En ön koltukta bulunan ailesi, doktoru Christy ile gurur duyar. Çok küçük yaşlarda zihinsel engelli ve çok uzun süre yaşamayacağı sanılan Christy artık bir ressam ve yazardır.

Sol Ayağım Kitabı Kahramanları Özeti

CHRİSTY: beyin felci olarak dünyaya gelmiş, sol ayağını kullanabilen kitabın ana karakteri ve yazarıdır.

BAYAN BROWN: Christy’nin annesidir.

BAY BROWN: Christy’nin babasıdır. Duvar işi ustasıdır.

MONA: Christy’nin kiz kardeşidir. Sürekli dışarıdadır.

TONY: Christy’nin ağabeyidir. Ailenin en haylazıdır.

LİLY: En büyük kardeş.

PADDY: 22 çocuğun en büyüğüdür.

KATRİANA DELAHUNT: Christy’e hep yardım eder. Çok güzeldir.

Doktor WARNANTS: Christy’i küçüklüğünden beri takip eden doktordur onu iyileştirmeye çalışan hayırseverdir.

JENNY: Christy’nin çocukluk aşkıdır.

Sol Ayağım Kitabı Özeti ve Ana Fikri

Zorluklar karşısında insan, yılmamalıdır. İçerisinde bulunduğumuz ve zorluk olarak gördüğümüz haller, kimileri için bulunmaz bir nimet olabilir. Halimize şükrederek kendimizi değiştirmek için çaba sarf etmeliyiz.

Sol Ayağım Kitabı

Kitabın Orjinal Adı: My Left Foot

Kitabın Türü : Otobiyografi şeklinde yazılmış bir romandır.

Kitabın Yazarı: Christy Brown

Sol Ayağım Kitabının Kısa Özeti

Kitabı okuyan ziyaretçilerimizin Sol Ayağım özetine eklemek istediği şeyler varsa yorum kısmından bizlere ulaştırması mümkündür. Kitap hakkında ki yorumlarınız, ipuçları ve benzeri bilgileri aktararak ziyaretçilerimizi bilgilendirmek istemez misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir