Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma

Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma konusu hakkındaki merakını tam da buradan net bir şekilde görebiliyoruz. Rar ya da Zip olarak bilinen şeyden biraz bahsedecek olursak; içeriğinde binlerce alt klasör ya da dosya bulunan bir klasörün sıkıştırılarak hem alanından hem de dosya boyutundan tasarruf etmemize olanak sağlayan şeydir. Oluşturduğunuz bu sıkıştırılmış özel dosyalayı ister kendi bilgisayarlarınızda isterseniz internet ortamında arkadaşlarınız ile oldukça kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Rarlı dosyalarınızın istenmeyen kişilerle paylaşmak istemediğiniz durumlarda sıkıştırılmış dosyalarınıza şifreler koyabiliyor ve sadece sizim izin verdiğiniz kişilerce açılmasına olanak sağlayabiliyorsunuz. Bu yazımızda Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma işemlerini anlatmaya çalışacağız.

Rar – Zip Dosyalarını Şifrelemek

  • Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma işlemi için önceliklere bizlere gerekli olan programın Winrar olduğunu söyleyelim. İnternet üzerinden Winrar’ı oldukça kolay bir şekilde indirip kurabilirsiniz.
  • Gerekli kurulumu yaptıktan sonra Winrar programını açarak üst bölümden Dosya > Yeni Ekle kısmından şifrelemek istediğimiz rar ya da klasör dosyasını seçiyoruz.
  • Toplu seçimler yapmak için CTRL tuşuna basılı tutarak mouse ile istediğiniz dosyayı seçerek eklenmesini sağlayabilirsiniz. Tüm seçimlerin yapılması ile beraber;
  • Dosya bölümünün altında büyük bir şekilde bizlere görünen EKLE adlı bölüme tıklıyoruz.
  • Ekle kısmı bizim şifre oluşturacağımız alanı oluşturmakta olup aşamaları oldukça önemlidir.
  • Burada karşımıza gelen bölümden sıkıştırılmış dosyamıza yeni isimler verebilir ya da dosya şeklinde adlandırılmasını sağlayabiliriz. Arşiv adı kısmında sadece isim ile ilgili kısımları yapıyoruz.
  • Sıkıştırma biçini ya .rar ya da .zip olarak ayarlayabilirsiniz. Her iki sıkıştırma biçininde şifreleme açısından sorunları olmamaktadır.
  • Arşiv biçimi bölümünün de tamamlanması ile aşağıda bizlere Parola Seç diye bir şık sunulmaktadır. Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma işlemi şu an bu bölümde başlayacak olup dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Bu bölüme giriş yapılması ile birlikte bizlere arşivimizin hangi parola ile açılacağı sorulmaktadır. Doğrulama parolası ile herhangi bir yanlışlık yapıp yapmadığımızı test ediyoruz. Şifre belirleme işleminin ardından Tamam tuşuna basarak Rar veya Zip Dosyasına Şifre Koyma işlemini başarılı bir şekilde tamamlıyoruz.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir