Plesk Zamanlanmış Görev Ekleme

Sunucu sahibi birçok kişi, plesk panel üzerinden ne gibi işlemler yapabileceğine tam olarak bilememelerinden dolayı birçok sorun yaşadıkları gözlemlenmiştir.. Özellikle sunucu ile ilgili teknik konular konusunda deneyim sahibi olamayan birçok sunucu sahibi, yaşadığı sorunları genel olarak Bizim tarzımızla yaptığımız gibi internet üzerinden paylaşan bloglar üzerinden edilmeye çalışmakta. Çok güzel o zaman sunucu sahibinin plesk panel üzerinden zamanlanmış görev ekleme konusunda sıkıntılar yaşadıklarını görmekteyiz. Öncelikle Plesk Zamanlanmış Görev hakkında bilgi verecek olursak; sunucuların CPU ya da RAM sorunları yaşamaları durumunda sunucu sahipleri olaya müdahale ederek manuel olarak temizleme işlemleri yapmak istemekteler. Manuel olarak yapılan temizleme işlemini bir süre geciktirilmesi durumunda internet sitesine olan erişimin kesildiğini söyleyebiliriz.

Plesk Zamanlanmış Görev Ekleme

Bu gibi durumlardan kurtulmak için;

Plesk Üzerinden zamanlanmış görev eklemeniz durumunda sunucu üzerinde biriken CPU ve RAM temizliğini otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Günlük olarak hangi saat aralığında ne gibi işlemler yapılması gerektiğini Plesk Panel üzerinden otomatik olarak tanımlatabilir, belirtilen saatlerde o işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Plesk panel içerisinde sadece komut emirleri vermekle kalmaz, üstüne PHP ya da herhangi bir dosyayı çalıştırabilir, istediği dosyayı otomatik olarak istenilen saatlerde başlatılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Plesk Zamanlanmış Görev Ekleme hakkında ayrıntılı bilgiler ve görseller verecek olursak;

plesk zamanlanmış görevlerYukarıda eklediğimiz alan, Plesk Panel’in admin bölümü olup sunucular ile ilgili ayarlamaların yapılacağı bölümü göstermekte. Admin paneli içerisinde ilk olarak “Ayarlar ve Araçlar” bölümüne giriş yapıyoruz. Bu kısma görseldeki gibi geçiş yapan kişiler, Araçlar ve Kısımlar bölümüne giriş yaparak alt seçenekler arasından “Zamanlanmış Görevler” bölümüne geçiş yapıyoruz.

plesk görev zamanlamaZamanlanmış Görevler kısmına giriş yapan kişiler, yukarıda eklediğimiz görseldeki gibi bir görüntü ile karşılaşacaklar. Bu alanda yapılması gereken işlemleri görüntü üzerine yazdığımızı, herhangi bir sorunda bizlere danışabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Zamanlama işlemini ne zaman, hangi saat dilimi arasında yapılması gerekildiğini bu alan içerisinden seçerek rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir