Özel Yapım Dubalı Yarış Arabası

Proje, 2015 yılında 1969 MODEL bir Bell OH-58 Kiowa helikopterlerinin sadece işe yaramaz denebilecek  gövdesi açık arttırma ile 3.101 dolara satıldı.Bu helikopter eski zamanlarda Wietham Savaşı’nda görev almış, narkotik şube görevi için uçmuş daha sonra ise Nashville Tenessee’de yedek parça olarak sökülmüş sonra bir doğal afet olan sele kapılıp gitmişti.

Ama sonu kötü olmadı ve amfibik bir araç olarak geriye döndü.Çünkü helikopterin yeni sahibi, zevk ve hobi için araba yapan Washingtonlu bir polis  memuru olan Jeff Bloch‘tu.

kiowa

Bloch yıllardan beri helikopterden yarış arabası yapma hayali kurmuş, helikopterin gövdesini de bağış olarak almıştı.Anında on altı arkadaşının ve aile üyelerinin yardımı ile helikopteri sürebilir hale getirmek için işe koyuldu.

Helikopteri seksenli yılların ortasından bir Toyota minibüsün şasisinin üstüne kurgulayıp monte etti ve bir Mazda Miata’nın hafif arka süspansiyonunu ekledi.

Fakat Blockh yarış arabasının birbirine eğreti biçimde birleştirilmiş parçalardan oluşmuş bir şey gibi değil de sürülebilir bir Helikopter gibi olmasını istiyordu.Bu yüzden helikopterle minibüsün birleşim noktasına iki adet duba parçasını ekledi.Bunların  yarışta tampon niyetine kullanılabileceğini düşünmüştü ama sonraki zamanlardan, aracı amfibik hale getirilebileceğinin farkına vardı.”Eğer şasiyi saklamak için duba kullanacaksam suda yüzse de olurdu,” diyor Bloch.Yani araç uçmak dışında her şeyi yapabiliyor.

Bloch’un Racecopter”  adlı aracı, 2 turdan sonra Audi motorun piston düşürmesine rağmen Milville, New Jersey’deki yirmi dört saatlik LeMons yarışında Organizatör ödülü kazandı.Bu motor suda bir deniz paraşütü botundan alınmış Yedibin devirlik dört bıçaklı pervaneyi döndürüyor.Ünlü aktör James Bond’un suda giden Lotos’u daha endamlı görünüyor ama Racecopter hem savaş görmüş hemde büyük zorluklar ile karşılamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir