ÖRGÜ NASIL YAPILIR?

ÖRGÜ NASIL YAPILIR

Kadınların vazgeçilmez bir günlük aktivitesi haline gelmiş olan örgüler günümüzde hatta tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Birçok çeşidi olması örgü konusunu evrensel hale getirmiştir. Düz örgüler aynı ilmikler ve aynı şekillerle örülen bir örgü çeşididir. Fazla vakit kaybetmeden hızlı örgü örmek isteyen kişiler için uygun bir çeşittir.

 Ön taraftan arka tarafa doğru alınmasıyla da örgü çok çabuk biter. Ters örgü çeşidi düz örgünün tam tersi olmaktadır. Bu kez önden değil de arka yüzünden ön yüzüne doğru ilmikler alınır. Yani şişin ön yüzünden ip alınıp yine üst taraftan çıkartılarak örülür. Biraz daha kapsamlı bir örgü modeli olan haroşa örgüsü ise; hem arka yüzden hem de ön yüzden ilmiklerin alınmasıyla örülür. Biraz zaman isteyen bu örgü tipi özellikle hırkalarda büyük beğeni toplar. Biraz fazla yün gitmesi örgünün özelliğinden kaynaklanır.

Fakat çocuk yelekleri yetişkin kazakları kışın kullanılan atkı bere gibi ürünlerin örülmesinde de hep haroşa örgüsü kullanılır. Pirinç örgüsü her iki taraftan da aynı tip gözüken bir örgüdür. Düz tarafın üzerine ters, ters tarafın üzerine düz şekillerle örülen pirinç örgüsü yetişkinlerin giysilerinde oldukça şık duran ve tercih edilen örgü çeşididir. Daha birçok örgü modellerine ulaşmak için internette örgü nasıl yapılır  anlatımlı videoları izlemeniz daha ayrıntılı bilgiler verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir