Küresel Isınma Nedir? Ve Etkileri

Küresel ısınma nedir? Küresel ısınma, en geniş haliyle anlatacak olursak, ozon tabakasında oluşan delik ve dengesizlik sorunudur. Yani atmosfere zararlı olan gazların salınımı ile ilgili olarak, pek çok noktada ozon tabakasına zarar verebiliriz. Ki veriyoruz da. Bu noktada ozon tabakası sürekli farklı boyutlara ulaşabiliyor.

Küresel ısınma dediğimiz nokta, buzulların erimesi ile baş gösteren bir süreç oluyor ve uzun bir süreç oluyor. Buzulların erimesi ve su konusunda eksiklikler yaşamamız bu manada gerçekten önemli bir seçenek yaratıyor. Ozon tabakasındaki bu farklılıklar, haliyle güneş ışınlarının Ultra Viole hallerini de geçirdiği için, bu noktada pek çok zarar çıkabilir karşımıza.

Küresel Isınma ve Etkileri

Örneğin mevsim değişimleri, mevsimlerdeki dengesizlikler, yer değiştiren durumlar ve dengesizlik durumu. Aslında küresel ısınma, pek çok konuda ele alınabilir. Zira her şey birbirini tetikliyor ve etkiliyor. Başlıca atmosfere salınan sera gazlarının etkili olduğu düşünülen küresel ısınma, haliyle ısı dengesini değiştiriyor ve deniz üzerinde ve karada ve havada yer alan mevcut ısının artış göstermesi olarak adlandırılıyor. Yani artan ısı, küresel ısınma oluyor. Dünyamız ısınıyor. Bu da buzullardan başlayan bir erime ve pek çok dengenin değişimi demek oluyor. Peki ama sera etkisine neden olan gazlar nedir derseniz hemen açıklayalım. %36 ile 70 arası su buharı, %9 ile 26’sı karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon olarak çıkıyor karşımıza.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir