Küçük Prens Özeti

Küçük prens özeti yazar Antoine de Saint-Exupery’in kendi yaşadığı bir olayı romanlaştırarak okuyucuya genel hatlarıyla anlatımını içermektedir. Kitabın yazarı gerçek yaşamda da bir pilottur ve romanda bir pilotun yaşadıkları anlatılmaktadır. Roman, Afrika üzerinde uçarken motor arızası sebebiyle uçağın zorunlu olarak çöle inişiyle başlar. Çöle iniş yapan kahramanımız etrafında yardım isteyeceği birini bulamayınca geceyi çölün ortasında çaresiz yapayalnız bir şekilde geçirir.

Küçük Prens Özeti 1.Kısım #

Gün doğumuna yakın saatlerde çölün ıssızlığı içinden kulağa garip gelen incecik bir ses işitir. Pilot dikkatlice baktığında karşısında minik birinin durduğunu görür. Gördüğü bu minik canlı Küçük Prens’tir. Gezegeninde yalnız başında yaşamakta olan prensin bulunduğu yerde biri sönmüş durumda olan diğerleri lav püskürten üç tane yanardağ vardır.

Küçük Prens 2.Kısım #

Ayrıca daha önce görülmemiş güzellikte ve eşsiz bir çiçek göze çarpar. Pilot gördükleri karşısında hayretler içerisindeyken prens, pilota ‘’ bana bir koyun çizer misin’’ şeklinde bir soru yöneltir. Henüz ne olduğunu anlayamayan pilot cevaben ‘’ben iyi resim yapmayı beceremem’’ der. Bunun sebebini, küçük yaşlardayken çevresinin bu konuda söyledikleri sözler yüzünden bu yeteneğinin gelişmediği şeklinde açıklar.

Küçük prens özeti buraya kadarki olaylardan sonra daha ilginç bir hal almaya başlar. Pilotun cevabından tatmin olmayan prens yeniden bir koyun çizmesini istese de, pilot 6 yaşlarındayken çizdiği boğa yılanı resmini çizerek gösterir. Gösterirken de, bu resmi ilk yaptığında büyüklerine de gösterdiğini ancak resmi beğenmedikleri gibi boğa yılanının bir şapkaya benzediğini söylemişlerdir. Bunu duyan pilot daha o yaşlardayken resme olan ilgisini yitirmiştir. Zaten büyükleri de onun resim yerine matematik, coğrafya, tarih ve dilbilgisi dersleriyle ilgilenmesini istemiştir. Küçük prens pilotun uzattığı resme bakarak, ‘’ ben senden boğa yılanı içerisinde bir fil çizmeni istemedim ‘’der ve yeniden bana bir koyun çizebilir misin sorusunu tekrar eder.

Küçük Prens 3.Kısım #

Küçük prens özeti bu aşamadan sonra daha da ilginç bir hal alır. Çünkü pilot bir yılan çizmesine rağmen karnında bir fil düşünmüştür çizerken. Fakat küçük prensin bunu daha da şaşırmasına sebep olur. Sonrasında bir kuzu çizmeye karar verse de, prens çizilen resmi beğenmez. Son olarak bir kutu çizer ve prense, ‘’ işte koyun bu kutunun içerisinde’’ der. Bu sefer prens resmi beğendiğini söyler ve ikili arasında yakınlık kurulmuş olur. Pilot farklı bir dünyadan gelen bu minik adamın sırrını öğrenmeye çalışırken çok küçük bir dünyadan geldiğini ve dünyasında sadece üç yanardağ ve bir tek çiçeğin olduğunu öğrenir.

Konuşmalar sırasında küçük prens gezegenindeki yaşayan insanları ve bu insanların özelliklerini anlatır. Anlattığı insanlar arasından kırmızı suratlı birinin olduğunu ve bu kişinin hiçbir zaman çiçek koklamadığından bahseder. Kendi dünyasında yaşayan birçok kişinin meslekleri, huyları ve ilgi alanlarıyla ilgili bilgiler veren küçük prens, diğer gezegenlerde kısıtlı olan birçok şeyin dünyada çok fazla sayıda olduğundan bahseder.

Küçük prens özeti pilot ve küçük prensin kendi yaşamlarına dönme vaktinin geldiği bölümle sonlanır. Herkes kendi gezegenine dönse de pilot yaşadıklarını hiç kimseyle paylaşmaz. Ancak küçük dostunu hep yaşatmak için kitabı bir roman şeklinde yazar.

Küçük Prens Kitabın Ana Fikri

Küçük prens özeti okuyucuya küçük yaştaki çocukların hayata bakışları ve duyarlılıklarının büyüklere göre çok daha farklı olduğunu anlatmaktadır. Onların yaşama bakışları ve dünyalarının zenginliği göz ardı edilmemeli, birer birey olarak kabul görmesi gereken çocukların yeteneklerine değer verilmelidir. Olayın geçtiği zaman tam olarak bilinmemekle birlikte anlatımlara bakılarak hikâyenin 1940’lı yıllarda geçtiği öngörülmektedir.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir