Kolaj Çalışması Nedir? Kolaj Çalışması Nasıl Yapılır?

Kolaj; bir resimleme tekniği olarak bilinmektedir. Düz bir yüzey üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilir. Gazete, Fotoğraf ya da benzer nesnelerden yararlanılarak; yapıştırma tekniği kullanılarak elde edilen bir resim türüdür. Eskiden eğlence amaçlı bir etkinlik gibi ele alınsa da 20. YY döneminde, Kübist ressamlar bir teknik olarak uygulamış ve bunun sonucunda bir teknik olarak ele alınarak sanatın içerisinde yerini bulmuştur. Kübistlerin ardından teknik giderek daha da ses getirmiş ve Fütüristler, Sürrealistler, Dadanistler de teknikten yararlanmaya başlamıştır.

kolaj çalismasi kes yap nasıl yapılır

Kolaj Nedir?

 

Kolaj; sanat yapma kaygısı taşır. Sanat kaygısının yanı sıra kendini doğru bir biçimde anlatma derdi de taşıyan kolaj tekniği, sıkça kullanılan bir profesyonel tekniğidir.

 • Kullanılan fotoğraf ya da ürünler birbirinden çok alakasız ya da birbiri ile ilişkili olabilir,
 • Fotoğraf kareleri ile kolaj oluşturulabileceği gibi farklı baz ve formlar da kolaj oluşumunu sağlayabilir,
 • Özenli bir şekilde kolaj oluşturmak mümkündür ancak son derece gelişi güzel çalışmalar ile de oluşturulması mümkündür,
 • Fiziken yan yana gelemeyeceğini düşündüğünüz şeylerden dahi kolaj yapmak mümkün olabilir.

Kolaj Nasıl Yapılır?

 

Kolaj sadece 2 fotoğrafın yan yana getirilmesi ile dahi oluşturulabilen bir yapıya sahiptir. Günlük hayattan basit bir kolaj çalışmasına örnek vermek gerekirse; insanlar 10 yıl içindeki değişimlerini önceki ve sonraki fotoğraflarını yan yana koyarak anlatırlar. Bir değişimi anlatma derdine sahip olan bu fotoğraflar, bir kolajın oluşması için yeterli olmaktadır.

 • Kolaj ilk olarak ne anlatmak istediğinize karar vermeniz gereken bir çalışmadır.
 • Fotoğrafları ya da koleksiyonu oluşturacağınız nesneler belirli bir konsept dahilinde toplanmalıdır. Birbirleri ile alakalı ya da alakasız olabilirler.
 • Genel olarak düz bir zemin üzerinde çalışmakta fayda vardır ancak yeteri kadar profesyonelseniz farklı alanlarda da çalışabilirsiniz.
 • En az iki fotoğraf ya da nesne bir araya gelmelidir aksi halde kolaj olması söz konusu değildir.
 • Bit bütün resim tamamen kolaj çalışmasından oluşabilir.
 • Netlemeye dikkat etmek önemlidir.
 • Homojen bir dağılım sağlamak daha dikkat çekici bir kolaj oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

Kolaj oluşturmak için çeşitli programları kullanmanız da mümkündür. Kolaj programları seçtiğiniz fotoğrafların yüklemesini otomatik bir şekilde ve yukarıda belirtilen kurallar çerçevesinde yapacağı için işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Bir iş yeri, ders konusu olarak oluşturacağınız kolajlarda; kalite ve sürat önemlidir. Hızlı bir şekilde kolaj oluşumu sağlamak için yardımcı programları kullanabilirsiniz. Bu sayede kolaj kenarlıklarını ve benzeri detayları da rahatlıkla seçebilirsiniz.

Daha detaylı bir kolaj oluşturmak istiyorsanız bu durumda ciddi bir zaman harcamanız gerekecektir. Kolaj üzerine düşünülerek oluşturulması halinde ciddi bir sanat eseri niteliği taşır. Dünya genelinde birçok liderinin; çocukluktan gençliğine olan fotoğrafları sıralanarak çeşitli kolajlar yapılmış ve ortaya çıkan kolajda bir portre elde edilmiştir. Aynı durumu ülkelerin haritalarında çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de görmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir