Klavyede Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Beta işareti birçok geometri sorusunda bilinmeyen bir değer olarak, pek çok fizik ve kimya alanında birtakım formüllerin simgesi olarak veya karakteristik yazılarda kullanılmaktadır. Peki klavyede beta işareti nasıl yapılır?

 Beta işaretini yapmanın farklı yöntemleri vardır bunlardan en bilindik olanı herhangi bir metin yazarken klavyenin altında bulunan boşluk tuşunun sağındaki Alt Gr tuşuna basılı tutarken S harfine basmaktır. Bu şekilde beta işaretini (ß) kolaylıkla yapabilir hatta ve hatta B harfi yerine beta işaretini bile kullanabilirsiniz.

Karakter Eşlem Uygulaması ile Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Beta işareti (ß) için yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

  • Bilgisayarınızın başlat çubuğundaki aratma yerine gelerek “karakter eşlem “yazıp ekrana gelen “karakter eşlem masa üstü uygulaması” adlı programı çalıştırın.
  • Açılan programda en üstte yazı tipi yazan kısımdan “arial” yazı tipini seçin
  • Alt kısımda bulunan gelişmiş görünüm seçeneğine tıklayınız
  • Sağ tarafta bulunan Unicode’a git kutucuğuna “03B2” yazıp enter a tıklayın
  • Beta işareti (ß) ortada kopyalanan karakter kutucuğunda yer alacaktır.
  • Yanında bulunan seç butonuna tıklayıp ardından kopyala butonuna tıklayarak Beta işaretini (ß) istediğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.
Beta Nasıl Yapılır
Klavyede Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Macintosh Bilgisayarlarda Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Diğer pek çok klavye kısa yolu ve özel karakterlerde olduğu gibi Beta işaretinde de Macintosh bilgisayarlar daha farklı komutlarla kullanılmaktadır. Macintosh bilgisayarınızda Beta işaretini kullanmak için yapmanız gerekenler sırasıyla; Klavyenizin en altında bulunan Option tuşu ve yine klavyenizin altında bulunan Shift tuşuna basılı tutup, her iki tuşa basılı tutarak B harfine basmaktır. Macintosh cihazlarda Windows cihazlarından farklı olarak beta harfi (ß) 3 tuşa birden basmalısınız.

klavyede beta işareti yapma

Kopyala Yapıştır ile Beta İşareti Nasıl Yapılır

Bu makalemizi okuyor ve herhangi bir nedenden dolayı yukarıda bulunan işlemleri yapamıyorsanız beta işaretini kullanmak için makalemizde bulunan herhangi bir ß işaretinden birini bilgisayar farenizle seçip sağ tuş yapıp açılan pencerede kopyala diyerek ve ardından da ß işaretini kullanmak istediğiniz yere gelip yine bilgisayar farenizin sağ tuşuna tıklayıp gelen pencerede yapıştır diyerek beta işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

beta işareti

Word Dosyasında Beta İşareti Nasıl Yapılır

Word dosyasında beta işareti (ß) kullanmak için bir üst başlıkta yer aldığı gibi Word dosyasında yer alan üst menülerden ekle menüsüne tıklayıp ardından açılan bölümde en sağ taraftaki simgeler seçeneğine tıklayıp yazı tipini “arial” olarak ayarlamalısınız. Ardından sol altta bulunan karakter kodu kısmına gelerek oraya “03B2” komutunu yazarak Word dosyasında istediğiniz yere beta işaretini koyabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir