Kenafir Ne Demek, Kenafir Gözlü Ne Demek?

Günlük yaşamda sık sık duyduğumuz ama birçoğumuzun anlamını bilmediği bazı kelimeler vardır. Bunlardan birisi de kenafirdir. Genellikle kenafir gözlü ve kenafir bakışlı şeklinde kullanılan bu kelime, hangi anlamlara gelir? Kenafir gözlü ne demek? Kenafir nedir? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kenafir Nedir?

Bilindiği gibi Türkçe’nin içerisinde farklı dillerden geçen birçok farklı sözcük vardır. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı zamanında farklı ülkeler üzerinde sağlanan hakimiyet, diller arasında kelime geçişlerine neden olmuştur. Türkçe’nin en fazla etkilendiği dillerden birisi Farsçadır. Farsçadan dilimizi çok fazla kelime geçmiştir. Kenafir de yine Farsçadan etkilenen kelimelerden birisidir.kenafir ne demek

Öncelikle kenafir, bir kelimenin yanlış kullanımıdır. Söz konusu kelimenin doğrusu “kinaver” şeklindedir. Ancak zaman içinde söylenişi bozulmuş ve “kenafir” haline gelmiştir. Kelimeyi incelediğimizde, kökünün “kin” sözcüğü olduğunu hemen göreceksiniz. Bilindiği gibi kin; gizli düşmanlık eden ve intikam almayı hedefleyen anlamlarına gelir. Kelimenin diğer bölümü olan “aver” (kin + aver) de “averden” kökünden gelmektedir. Bu kelime ise şimdiki zaman eki olarak ifade edilebilir.

Kinaver, Türkçe haricinde Estoncada da kullanılan bir kelimedir. Buradaki anlamı ise dilimizde zincifre olarak bilinen bir tür mineraldir. Zincifre, cıvadan elde edilen bir tür zehirdir. Dilimizde bu anlamı ile kullanılmaz, ancak Estoncada zehir olan bir minerali, dilimizde ise kin güden kişiyi nitelendirmesi oldukça manidardır.

Yukarıdaki genel bilgiler dikkate alındığında, kenafir nedir şeklindeki soruya verilecek cevap; kin besleyen veya kin güden şeklinde cevaplar verilebilir.

Kenafir Gözlü Ne Demek?

Kenafir ne demek cevabından sonra merak edilen bir diğer önemli konu ise kenafir gözlü ne demek şeklindeki sorudur. Kenafir gözlü; kin besleyen bakışlı olarak ifade edilebilir. Sözlü olarak herhangi bir kin gütmemesine rağmen, bakışlarından kin güttüğü ve kin getirdiği belli olan kişileri nitelemek için kullanılan bir ifadedir.

Burada belirtilen anlamlarının dışında kenafir gözlü, kem gözlü anlamında da kullanılır. Yani nazar değdiren anlamı olduğu da söylenebilir. Bazı insanların böyle bir gücü olduğuna inanılır. Kin güden, kötü bakışları olanları, iyi şeylerin bozulmasına neden oldukları gibi bir inanış vardır.

Kenafir gözlü veya kenafir bakışlı kişilere ilişkin bir diğer ilginç inanış ise bu tür kişilerin genellikle renkli gözlü olmasıdır. Alışılmışın dışında bir göz rengine sahip olan insanların, nazar değdirme kapasitesinin daha fazla olduğuna inanılır. Bundan dolayı söz konusu özellikteki kişiler, aynı zamanda kenafir gözlü olarak ifade edilir.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir