İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli ev konusu, oldukça kritik bir konu. Çünkü ipotek banka tarafından konuluyor genellikle ve bu durumda da ev bankanın oluyor. İpotek kalkıncaya kadar bankanın olan ev için, bir satış durumu söz konusu olmuyor (tabii ödemelerde sorun yaşanırsa durum farklı). Bu tarz durumlarda, ipotekli ev nasıl satılır sorusuna dair çözümlerimizi de şu şekilde verelim. Öncelikle banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Borcun kapatılması ile ipotek kaldırılıyor ve ev satışı yapılıyor, en özet haliyle bu şekilde anlatabiliriz durumu. Ama detaylara inelim isterseniz aşama aşama anlatalım.

Öncelikle evinizi satılığa çıkarmanız gerekiyor,

İpotekli Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Satılığa çıkardığınız ev için, müşteri bulduğunuz zaman, fiyatta da anlaştıysanız, bankanız ile (ya da evin ipotekli olduğu kurum ile) iletişime geçmeniz lazım.

Bankaya olan borcunuz, şayet evden kazandığınız paradan düşük ise işiniz çok kolay. Bankaya olan borcunuzu ödeyerek, ipoteği kaldırmaya evi sattığınız kişi ile birlikte gidiyorsunuz.

Ödeme bizzat bankaya yapılıyor bir evrak karşılığında. Bu sayede güven de sağlanmış oluyor.

Evi sattığınız kişi ödemeyi size yapmak istemeyebilir. Bu durumlar için bankaya gitmelisiniz ve ödemeyi evin ipatek edildiği bankaya yapmalısınız.

Sonra ipotek kalkacaktır ve ev satışa uygun olacaktır. Ardından siz evin bedelinden kalan parayı (kredi borcu düşüldükten sonra) çekerek, işleminizi yapabilirsiniz.

Bu gibi durumlara dair ön plana çıkarılan ve farklı yapılar ile karşımızda yer alan pek çok seçim ve farklılık bulunuyor. Bunlar için ipotek konusunu detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir