Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatası Çözümü

Kolay alışverişin her alanında kullanımı gün geçtikçe çoğalan kredi kartı kullanımları tüketicilerin bir sonraki döneme ödeme yapması veya taksit seçeneklerinin olması fayda sağlıyor. Buna yönelik olarak birçok kategoriye bağlı olarak alışveriş durumunu gerçekleştirmek adına kredi kartı kullanımları artmakta. Kredi kartıyla alışveriş yaparken pos cihazlarında verilen birtakım hatalar meydana gelebiliyor. Bunlardan biri de sıklıkla yaşanılan “Hata Kodu: 05 Red Onaylanmadı” ile ilgili sorunlardır. Pos cihazlarından veya internet üzerinden sanal pos cihazları kapsamında yapılan alışverişlerde bu hatayı almak mümkün. Nedeni ise kartın belirli günlük bir limit kapsamında olmasıyla ilişkilidir. Kredi kartına yaptığınız başvuru nezdinde size toplamda belirtilen bir kullanım limiti mevcuttur. Bunun dışında ise günlük kullanım limiti bulunmakta.

Hata Kodu: 05 Red Onaylanmadı Pos Hatası Sebebi Nedir?

Belirtilen hata, hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere tamamen günlük limit kullanım üzerinde bir aşım olması halinde meydana gelmekte. Bağlı olduğunuz bankanın size verdiği kredi kartı günlük kullanım limiti size verilen düzeyin üzerinde bir alışveriş kullanımını kısıtlar. Örnek verecek olursak; kartınızın günlük limitinin 500 TL olması ve sizin gün içerisinde yapacağınız 600 TL’lik bir alışveriş kapsamında bu hatayı almanız kaçınılmaz olacaktır. Hata Kodu: 05 Red Onaylanmadı pos hatası sebebi tamamen buna bağlı olmaktadır. Banka tarafından günlük harcamaya yönelik aşılan bir limit olduğundan ötürü, ilgili banka bu duruma onay vermeyecektir. Bu doğrultuda kredi kartınız ile mevcut alışverişinizi gerçekleştiremezsiniz veya geriye kalan günlük kullanım limiti kapsamında bir alışveriş tutarını karşılayabilirsiniz. Öte yandan aşağıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bu sorunu ortadan kaldıracak çözümlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Alışveriş Limiti Yükseltme Nasıl Yapılır?

Limit yetmezliğinden kaynaklı olarak gün içerisinde yapacağınız alışverişlerde ilgili hata kodunu almamak adına limit yükseltme durumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı günlük limit yükseltme işlemi için bağlı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı günlük harcama limiti yükseltme talebinizi yapabilirsiniz. Bu talep değerlendirmesi yoğunluğa göre 15-20 dakika arasında gerçekleşmektedir. Talebin gerçekleşmesinden hemen sonra ise günlük alışverişlerinizi yeni güncellenen limit kapsamında sağlayabilirsiniz. Ek olarak bazı bankalar mobil uygulama üzerinden günlük alışveriş limiti yükseltme olanağını da sizlere sunuyor.

Limitim Yeterli, Aynı Hatayı Almaya Devam Ediyorum

Kredi kartı günlük alışveriş limitiniz yeterli olduğu halde, 05 Red Onaylanmadı kredi kartı hatası almaya devam ediyorsanız, ilgili işyerinin pos cihazında bir arıza durumu olabilir. Oluşan bu sorun karşısında pos cihazının tekrar kapanıp açılmasını ilgili iş yeri sahibinden rica ederek, tekrar kartın pos cihazından geçirilmesini isteyebilirsiniz. Bu tür sorunlar sıklıkla meydana gelebiliyor. Tam tersi bir durumda, siz iş yeri sahibiyseniz ve müşterinizin limiti olduğu halde problem bu şekilde meydana geliyor ise, belirttiğimiz kapama/açma durumunu gerçekleştirerek tekrar işlem yapılmasını sağlayabilirsiniz. Akabinde pos cihazının bağlı olduğu bankayı arayarak yeni bir pos cihazı talebinde bulunmanız faydanıza olacaktır.

İlgili Makaleler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir