Harita Mühendisliği Bölümü Maaşları ve İş İmkanları

Harita Mühendisliği Bölümü Maaşları ve İş İmkanları

Harita Mühendisliği Bölümü Maaşları ve İş İmkanları konusu değişen sınav sistemi ile merak edilen en önemli konular arasında yer almaktadır. Ülkemiz içerisindeki en popüler meslekler arasında yer alan mühendislikler, kişilere daima en güzel gelir getiren iş kolları arasında gösterilmekte. Bu yazımız içerisinde geleceğin en etkili mühendislik kolları arasında yer alan harita mühendisliği hakkında bilgilere vererek iş imkanları ile beraber alabilecekleri maaşlar hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemiz içerisindeki en popüler sektörler içerisinde lider konumunu elinde bulunduran inşaat sektörü her geçen gün gelişmekte ve büyümekte. Her gün yeni alanlara binalar dikiyor, eski binalar kentsel dönüşüm ile yenilenmeye çalışıyor. Bu faaliyetlerin artması harita mühendislerine birçok yeni iş kolları açmaya başlamakta.

Harita mühendisleri hem şantiye alanlarına hem de ofis ortamı içerisinde çalışabilecek bir meslek yapısına sahiptir. Mühendisler ve mühendis adayları iş süreci içerisinde oldukça sabırlı olup gözlem yeteneklerini geliştirmeye çalışmalıdır. Durumlarına göre çalışabileceği alanlar 2 ayrı kola ayrılarak ilgilerine göre belirlenebildiğini belirtmek istiyoruz. Mühendis adayları okullarından mezun olmaları durumunda ya özel sektör içerisinde çalışabilir ya da KPSS aracılığıyla devlet kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler. Genel olarak Tapu Kadastro Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su işleri, İl özel idaresi gibi kurumlar belirli aralıklarla harita mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Özel sektörlerde ise her inşaat firması inşaat mühendisi ile beraber harita mühendisi de çalıştırmak durumundadır.

Harita Mühendisi Maaşları

Harita mühendisi olmak isteyen kişilerin merak ettiği en büyük konular arasında bu işi yapan kişilerin aldıkları maaşların ne kadar olduklarıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan harita mühendisleri genel olarak 4,000 TL’ye yakın maaş almaktadır. Bu ücret, mühendislerin evli olup olmama durumları ile beraber çocuğunun bulunup bulunmadığına göre değiştiğini söylemek istiyoruz. Ek ödemelerin oldukça fazla olduğunu, rahat bir yaşam geçirebildiklerini belirtmek istiyoruz. Özel sektör içerisinde de kişilerin almış olduğu eğitim ve sektör içerisindeki deneyimleri göz önüne alınmaktadır. İş başına yeni geçen mühendisler 2,000 TL ile işe başlayarak zaman içerisinde 5,000 ile 10,000 TL arasında maaşlar alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir