Hangi Ayda Hangi Meyve ve Sebzeler Tüketilmeli

Bilhassa kış aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi “hasta olmayayım” düşüncesiyle birlikte meyve ve sebzelere ekstra bir ilgi duymaya başlayabiliyor. Soğuktan korunabilmek adına kat kat giysilerin giyildiği soğuk, karlı kış ayları başta olmak üzere yılın 4 mevsiminde hangi meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiği konusunda ne derece bilgilisiniz? Hangi ayda hangi meyve ve sebzeler tüketilmeli biliyor musunuz? Aranızda halen meyve ve sebze arasındaki ayrımın farkında olmayanların olduğunun farkındayız fakat bu konumuzda sizlere bu gibi detaylara pek değinmeden hangi dönemlerde hangi meyve ya da sebzeyi tüketmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan hangi ayda hangi sebze meyve yenir yanıtlayalım.

Hangi Ayda Hangi Sebze Meyve Yenir ?

Sizler için oluşturmuş olduğumuz bu bilgiye dayalı içeriğimizde mevsimlere göre tüketmenizin yararlı olacağı meyve ve sebzelerden bahsedeceğiz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen hemen her mevsim istenilen meyve ve sebzeye ulaşmak mümkün olsa da dondurularak saklanan bu gıdaların asıl mevsimlerinde vermiş olduğu tat ve faydayı sağlamadığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle her mevsim o mevsime ait gıdaları tüketmek hem lezzet hem sağlık açısından çok daha önemli. İsterseniz kış ayıyla başlayarak hangi mevsimde hangi meyveler yenir ya da sebzeler yanıtlayalım.

Kışın Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler Nelerdir ?

Yer yer dondurucu soğukların gözlenebildiği kış aylarında hangi meyve ve sebzeler sizin içinizi ısıtmak ya da sağlığınızı korumak açısından destekçiniz olacak biliyor musunuz? Hangi mevsimde hangi sebze ve meyveler yetişir bilmiyorsanız ilgili mevsim içerisinde tüketmeniz gereken gıdaları doğru seçemeyebilir ve taze olmayan dondurulmuş ürünlerle beslenebilirsiniz.

 • Aralık Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Aralık ayı içerisinde; karnabahar, balkabağı, mandalina, limon, lahana, portakal, ıspanak gibi meyve ve sebzeleri tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 • Ocak Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Ocak ayı içerisinde; Brüksel lahanası, portakal, ıspanak, limon, havuç ve pazı gibi meyve-sebzeleri tüketmelisiniz.

 • Şubat Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Şubat ayı içerisinde; Brüksel lahanası, havuç, pazı ve ıspanak gibi gıdaları tüketmelisiniz.

İlkbaharda tüketmeniz gereken meyve ve sebzeler nelerdir

İlkbaharda Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler Nelerdir ?

Dondurucu soğukların yavaş yavaş yerini sıcak havalara bırakmaya başladığı ilkbahar mevsimiyle birlikte yavaşça alternatif meyve ve sebzelere yönelmeye başlayabilirsiniz. Hangi mevsimde hangi sebze yetişir daha detaylı araştırarak sizde burada sizlerle paylaştığımız önerilere bakmadan kendi tablonuzu oluşturabilirsiniz fakat isterseniz daha fazla vakit kaybetmeyerek hemen tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

 • Mart Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Mart ayı içerisinde; ıspanak, brokoli, pırasa, havuç ve şalgam gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

 • Nisan Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Nisan ayı içerisinde; Erik, enginar, kuşkonmaz ve taze bakla ürünlerini afiyetle yiyebilirsiniz.

 • Mayıs Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Mayıs ayı içerisinde; Sarımsak, kiraz, erik, çilek, enginar, soğan, kuşkonmaz ve taze bakla ürünlerine gözünüz kapalı bir şekilde saldırabilirsiniz.

Yazın Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler Nelerdir ?

Havaların ısınmasıyla birlikte içinizi serinletecek meyve ve sebzelerin yanı sıra aynı zamanda sağlığınızı da koruyarak birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Hangi ayda hangi sebze yenir, meyve yenir merak edenler için yaz mevsimi tablomuz şu şekilde;

 • Haziran Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Haziran ayı içerisinde; vişne, sarımsak, patates, domates, kiraz, kayısı, çilek, taze fasulye, soğan ve bezelye gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

 • Temmuz Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Temmuz ayı içerisinde; vişne, patlıcan, sarımsak, patates, çağla, domates, armut, dut, kayısı, salatalık, böğürtlen, taze fasulye, soğan, şeftali, incir, pazı ve elbette birçoğunuzun merak ettiği karpuzu da artık tüketmeye başlayabilirsiniz.

 • Ağustos Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Ağustos ayı içerisinde; Karpuz, patlıcan, soğan, taze börülce, domates, mısır, kabak, dut, bamya, pazı, kavun, kayısı ve sarımsak gibi gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sonbaharda tüketmeniz gereken meyve ve sebzeler nelerdir

Sonbaharda Tüketmeniz Gereken Sebze ve Meyveler Nelerdir ?

Hangi ayda hangi meyve ve sebzeler tüketilmeli başlıklı yazımızın sonlarına yaklaşırken ani hava değişimleriyle sıkça karşılaşacağınız ve bolca mikrobun ortalıkta kol gezeceği sonbahar aylarında tüketmeniz gereken meyve ve sebzelere değineceğiz.

 • Eylül Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Eylül ayı içerisinde; elma, patates, mısır, domates, yeşil biber, soğan, üzüm, kereviz, semizotu, armut ve elbette nar bu aylarda tüketilmeye başlanmalıdır.

 • Ekim Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Ekim ayı içerisinde; elma, patates, muz, kabak, kereviz, Trabzon hurması, ayva, pırasa, kabak, limon, mandalina ve nar bu ay içerisinde tüketmeniz gereken meyve ve sebzeler arasında yer almaktadır.

 • Kasım Ayı İçerisinde Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Kasım ayı içerisinde; kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte karnabahar, kereviz, Trabzon hurması, mandalina, turp, limon, portakal, ıspanak, muz, balkabağı ve nar gibi meyve-sebzeler bolca tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir