Futbol Sahası Ölçüleri Nedir?

Futbol sahası ölçüleri konusuna geçmeden önce, belirtmemiz gereken ilk şey sahanın doğal veya yapay çimle kaplı, belirli kurallara göre çizilmiş, maçların oynandığı alanın ise, dikdörtgen şeklinde olduğudur. Boyutları ve standartları futbol kurallarına göre ayarlanmıştır. Futbol sahası dikdörtgen şeklindedir ve sahanın yanlarında yer alan iki uzun çizgi taç çizgisidir. Kısa kenarlarda yer alan çizgiler ise kale çizgisidir. Futbol saha ölçüleri ise taç çizgileri birbirine paralel olacak şekilde ve aynı uzunlukta 90 ile 120 metre arasında olmaktadır. Taç çizgisinin tam ortasında sahayı ortadan ikiye bölen bir çizgi vardır.

Bu çizginin tam ortasında 9.15 metre yarıçapında bir çember bulunmaktadır. Futbol maçına başlama vuruşu ise bu çemberden yapılmaktadır. Sahadaki tüm çizgilerin kalınlığı ise 12 cm’dir.

futbol sahası ölçüleri

Futbol Sahası Ölçüleri Ve Saha İçi Alan Ölçüleri

Futbol sahanın eni 45 ile 90 metre, sahanın boyu ise 90 ile 120 metre arasında olacak şekilde çizilmiştir. Futbol sahasının temel çizgilerinin yanı sıra saha içerisindeki çizgilerinde belirli ölçüleri vardır. Aynı şekilde ceza sahası, kale sahası, penaltı noktası, orta yuvarlak, ceza yayı köşe direği noktası ve kaleler belirli standart ölçülerde çizilmektedir. Kalelerin iki direği arasındaki mesafe 7.32 metre, kalelerin önünde yer alan, altı pas olarak adlandırılan alan ise 5,5 metre olarak belirlenmiştir.

Ceza alanı olarak çizilen yer ise kale çizgisine 16,5 metre mesafededir. Ceza alanının kaleye olan paralel uzunluğu ise 40,3 metredir. Ceza sahası içerisinde yer alan penaltı noktası ise kaleye çizgisine 11 metre uzunluğundadır. Futbol sahası ölçüleri çizilirken köşe vuruşu noktalarına da yer verilmektedir. Bu köşe vuruşu noktaları ise 1 metre çapında çeyrek bulunmaktadır.

futbol saha ölçüsü

Futbol Sahası Kale Ölçüleri

Kaleler çizilen çizgilerin ve belirlenen kale çizgilerinin tam üzerine yerleştirilmektedir. Futbol saha ölçüleri ve kale ölçüleri, iki kale direği zemine 90 derece, zemine paralel olarak yerleştirilir. İki kale direğinin arasında mesafe 7,30 metre, üst direğinin zeminden yüksekliği ise 2,44 metredir. Kale direkleri oluşturulan kurallara göre direkler 12 cm’ni geçmeyecek kalınlıkta ve kale rengi beyaz olmak zorundadır. Her iki kalenin de önünde bir küçük ve küçük çizgiyi içine alan büyük bir dikdörtgen bulunmaktadır.

Küçük olan dikdörtgen kalenin durduğu çizgidir ve bu çizgi kale çizgisine yapışık 5,5 metre, uzunluğu ise 18,32 metre büyüklüğündedir. Bu alan içerisinde kalecinin dokunulmazlığı vardır. Küçük kale alanını içerisine alan büyük dikdörtgen ise eni 16,5 boyu ise 40,3 uzunluğundadır. Ve bu alana da ceza alanı denmektedir. Bu alanı ortalayan kale çizgisine 11 metre uzaklıkta ise beyaz bir nokta bulunmaktadır ve bu nokta penaltı noktasıdır.

Standart Halı Saha Ölçüleri

Standart halı saha ölçüleri ticari amaçlar ile kurulmuş eğlence ve spor aktivitelerinin yapıldığı bir ortamdır büyük futbol saha ölçüleri ve metrelerine göre daha küçük ölçüde yapılmıştır. Halı sahalar Türkiye’de ticari amaç ile uygulandığında 1500 metrekare ve 800 metrekare arasında yapılmaktadır. Kapalı halı sahalarda ise 30 m ile 50 m ölçülerinde de yapılabilmekte ve 7 kişilik oyuncu ile oynanmaktadır.

Küçük kapalı halı sahalarında ise 20 m ile 40 m arasında yapılmakta ve 5 kişilik oyuncu ile oynanmaktadır. Standart halı saha ölçülerinde de büyük halı sahalarda olduğu gibi ölçülerde bulunmaktadır. Sahaya konulan çimler ise aynı özellikte standart halı saha ölçülerinde de kullanılmaktadır. Çimler halı sahaya 25 il 30 cm sarasında serilmektedir. Çim rengi ise standartlara ve kurallara göre yeşil olmalıdır. Çizgi renkleri ise beyaz olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir