Excel Dosyasını PDF Yapma

Excel Dosyasını PDF Yapma konusu iş dünyası içerisinde yer alan birçok kişinin merak ettiği durumlar arasında yer almakta. Excel, tablo işleri bakımından en iyi iş takip araçları arasında yer almakta. Gerek muhasebe işlerinde kullanabiliyor, gerek stok durumlarını kontrol ediyor, gerekse otomatik hesaplama işlemleri ile birçok açıdan daha rahat yapılmasına olanak sağlıyor. Bilgisayar üzerinden yapılabilecek tüm işlemleri bünyesinde barındıran Excel, birçok kişi arasında da paylaşılıyor. Elindeki dosyaları iş arkadaşları, patronu, arkadaşı, öğretmenine göndermek isteyen kişiler bunu en kolay şekilde yapmak istemektedirler. Excel dosyalarının kolay bir şekilde açılabilmesi ve görüntülenebilmesi içn en kolay yollardan birisinin de PDF dönüştürmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda Excel Dosyasını PDF Yapma konusunu ele almaya çalışacağız.

Excel Dosyasını PDF Yapma için internette birçok program, birçok araç olduğunu görebilirsiniz. Bunlara hiçbir şekilde gerek kalmadığını, Excel üzerinden PDF dönüşümünü kolaylıkla yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz. PDF dönüşümü kendi sistem içeriğinden yapmak projenizin hem korunabilmesini hem de güvenilir bir şekilde saklanmasına olanak sağlamaktadır. Yapılacak işlemlerden bahsedecek olursak;

  • Excel Dosyasını PDF Yapma için ilk önce Excel dosyamızı açıyoruz.
  • Eğer belirli bir hücrelerin PDF dönüşümü yapılacak Excel içerisinden o bölümün seçimi yapılır.
  • Eğer elinizde bulunan Excel 2003 ve önceki yılların sürümü ise menü içerisinden Adobe PDF bölümüne giriş yapıyoruz. Buradan PDF Dönüştür  seçeneğine tıklamanız durumunda dönüşüm işlemini başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Eğer excel sürümünüz 2007, 2010 ve üstü sürüme sahipseAcrobat seridine oluştur bağlantısı üzerinden dönüşüm işlemini yapabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını ise;
  • Acrobat PDF Maker içerisinde yer alan iletişim kutusu içerisinden Dönüştürme Aralığının belirlenmesi gerekmekedir. Burada yer alan bölümden PDF Dönüştür bağlantısını görebilirsiniz.
  • Adobe PDF dosyası içerisinde yer alan dönüşüm bölümünden Excel dosyasını PDF olarak kaydedebilirsin. isteğe bağlı olarak Excel dosyasını birçok araca dönüşüm yapabilirsiniz.
  • Aynı zamanda Excel dosyasını farklı kaydet diyerek uzantısını PDF şeklinde belirlemeni durumunda da bu işlemi yerine getirebilirsiniz.

Excel Dosyasını PDF Yapma konusunun anlatımları bu kadar sade olduğunu, takılmanız durumunda bizlere mesaj atabileceğinizi belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir