Ekran Kart Modeli Öğrenme | Windows 7 – 8 – 10

Ekran kartı PC ya da laptopun en önemli parçalarından birisidir. Birçok kişi erkran kartı modelini bilmediği için ilerleyen dönemlerde bunun değişimini ya da onarımını kolay bir şekilde yaptıramamakta ya da para vererek öğrenmeye çalışmaktadır. Ekran kartınızın modelini öğrenmeniz için birçok programın da geliştirildiğini görmeniz mümkün ancak bu programlara gerek olmaksızın ekran kartınızın modelini öğrenebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan bu programlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Üstelik ekran kartınızın modelini çok kısa bir süre içerisinde öğrenmeniz mümkündür.

ekran kart modeli öğrenme

Ekran Kartı Modeli ve Özelliklerini Öğrenme

 

Ekran kartınızın bütün özelliklerini birkaç saniye içerisine öğrenmeniz mümkündür. Yapacağınız işlemler sonucunda kartınızın teknik özelliklerine dahi kolay bir şekilde vakıf olabilirsiniz.

 

  • Başlat, butonuna basıp ardından; “Çalıştır “seçeneğine tıklamanız gerekli.
  • Açılan çalıştır penceresine “dxdag” yazmanız gerekecek. Yazdıktan sonra “Enter“ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
  • Karşınıza “… Tanı Aracı” yazan bir ekran çıkacaktır. Buradaki sekmeler içinden “ Ekran” yazanı seçemeniz gerekli.
  • Sekme açıldığında “Aygıt” yazan bölümdeki bilgileri dikkate almanız gerekli. Burada ekran kartınıza dair modeli ve aynı zamanda teknik özellikleri de bulmanız mümkündür.

Bazı durumlarda kişilerin bu bölüme girmesi mümkün olmayabilir. Bunun nedeni bilgisayarınızın ekran kartını görmüyor olmasıdır. Bilgisayarınız ekran kartınızı görmüyorsa bu durumda harici bir ekran kartınız olabilir ya da ekran kartınız ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 

Ekran kartınızı bu sistem dahilinde hızlı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Bu sisteme girememeniz durumunda indireceğiniz herhangi bir program da size gerekli bilgileri veremeyecektir.

 

Ekran kartınızı bu yöntem ile öğrenmemeniz ya da program kurmanız durumunda;

  • Bilgisayarınıza trojen ya da Truva adı verilen virüslerin bulaşmasına neden olabilirsiniz.
  • Kişilerin sizin İP adreslerinizi kopyalayabilir ve bu sayede birçok usulsüz işlemi sizin bilgisayarınızdan yapılıyor gibi gösterebilir.
  • Banka hesaplarınıza, kişisel hesaplarınıza bu programlar ile gelen başka veriler sayesinde ulaşmak mümkündür.

 

Güvendiğiniz bir program yoksa bilgisayarınıza bu tarz programları kurmamanız önemlidir. Bilgisayarınıza böyle bir program kursanız dahi mutlaka hızlı bir şekilde kaldırmaya özen göstermelisiniz. Bilgisayarınızdan programı tamamen temizlemeli ve bir virüs programı ile de temizleme yapmalısınız.

 

Ekran kartınızın modelini öğrenmeniz; bilgisayarınızın hangi programları ya da oyunları sorunsuz bir şekilde size göstereceği hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Bazen bilgisayarınıza taktığınız oyunun çok zor oynanmasının nedeni bilgisayarınızın ekran kartının bu oyunun grafiklerine yetmemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Aynı durum online oyunlar için de geçerlidir. Bilgisayarınız donanım olarak yeterli olsa dahi ekran kartı olarak yeterli değilse; oyunlardan istediğiniz verimi alamazsınız. Ekran kartınız harici bir şekilde ise ekran kartınızı kolay bir şekilde değiştirerek verimliliği arttırmanız ve birçok oyunu ya da programı sorunsuz kullanmanız sizin için mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir