Ebay Paypalsız Alışveriş Nasıl Yapılır

İnternet mecrası artık birçok farklı işleyişi içine alarak insanların yaşamlarını daha rahat ve pratik bir şekilde idame etmesinde rol oynuyor. Bunlardan biri de internetten alışveriş yapmak üzerine olan konu olmakta. Türkiye’de markalaşmış ve güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını sağlayan çok sayıda marka oluşmuş halde. Fakat her istediğimizi bulamamak ve yurt dışı menşeili e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak daha makul olduğundan dolayı tercihler bunun üzerine yapılmakta.

Bir ürünü rahat bulmak dışında aynı zamanda daha ekonomik kapsamda oldukça uygun fiyatlar da bu tür yabancı sitelerden bulabilmek mümkün. Özellikle de sıra dışı ürünlerin satışların yapıldığı eBay alışveriş sitesinden güvenilir bir şekilde alışveriş yapabilme imkanı bulunuyor. Oldukça büyük bir pazar yerine sahip olmayı başaran eBay, Türkiye’nin marka değeri olan Gitti Gidiyor gibi bir devinde günümüzde sahibi olmakta. Türkiye’den de oldukça büyük bir müşteri kitlesine sahip olan eBay, Paypal destekli ödeme sistemine sahip olduğu için, Türkiye’den alışveriş yapılabilmesi sorunlu bir hal almış bulunmakta. Bunun nedeni ise, Türkiye’de BDDK tarafından PayPal’ın artık kullanılmaması üzerine çıkan karardan kaynaklı olmasıdır.

 

eBay’da PayPal Olmadan Alışveriş Yapmak Mümkün Mü?

Kısa bir süre öncesine kadar eBay üzerinden yapılan alışverişlerin ödemeleri sadece PayPal olarak kabul görmekteydi. Fakat BDDK üzerinden verilen karar neticesinde Türkiye’de PayPal kullanımı yasaklanmış ve eBay üzerinden alışveriş yapanların bu konuda oldukça sıkıntı yaşadığı görülmüştür. 1995 yılından bu yana Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede etkin bir pazar yerini oluşturan eBay, ödeme kolaylığı açısından birçok ülkede olduğu üzere Türkiye kapsamlı müşterilerine de ayrıcalık tanımıştır. Sistemde yapılan iyileştirmeler neticesinde tıpkı Türkiye kapsamlı alışveriş sitelerinde olduğu gibi kredi kartıyla eBay alışveriş sitesi üzerinden ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Türkiye’deki tüketiciler artık kendilerine ait kredi kartlarıyla eBay’da beğendikleri bir ürünü sepete atabiliyor ve PayPal olmadan alışverişlerini kolaylıkla sonlandırabiliyor. eBay PayPalsız alışveriş nasıl yapılır sorusuna yönelik dsadece kredi kartınızın olması ve normal alışveriş yapıyor gibi kullanmanız yeterli oluyor.

PayPal Nedir, Neden Türkiye’de Yasaklandı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alışveriş kanalına yönelik ödeme seçeneklerinin alternatifleri üretilmeye başlandı. Kredi kartı gibi ödeme metotlarına ek olarak kripto para ve dijital bankacılık olarak adlandırılan sistemler günümüz alışveriş ödeme sistemlerinin başında geliyor. İnsanlar artık kredi kartı kullanmak yerine PayPal ve benzeri dijital bankacılık hizmeti sunan e-cüzdan hesaplarını kullanarak alışveriş, ödemeler ve benzeri birçok işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Sadece eBay değil, dünyanın en büyük diğer alışveriş siteleri, farklı hizmetlere tabi olarak satış yapan firmalar ve daha birçok farklı kuruluşa yönelik sistemlerde dahi PayPal tercih ödeme metotları bulunuyor. Türkiye’de ki yaşanan problemler ise yasa dışı para aktarımlar ve benzeri birçok konuyla alakalı olarak hukuki işlemlerde anlaşılmaması üzerine BDDK tarafından yapılan şikayetler çerçevesinde yasaklanmasına karar verilmesidir. PayPal benzeri birçok ödeme metotlarının dünya genelinde aktif bir şekilde kullanılıyor olmasını da söylemekte fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir