Dövme Yaptırmak Günah mı?

Dövme yaptırmak günah mı değil mi ? Sorusu dövme yaptıran ya da yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında geliyor. Dövme yaptırmak konusunda T. C. Diyanet işleri gerekli açıklamayı fetva olarak yayınlamış ve bu görüş çeşitli ilahiyatçılar tarafından da desteklenmişti. Son fetva 5 yıl önce yayınlandığı için dinen hala bu fetva görüşü savunuluyor. Fetvada:

Vücudunun herhangi bir yerinde dövme bulunan kimse eğer mümkünse dövmeyi ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün değilse eğer Allah’tan af dilemelidir şeklinde Din İşleri Yük. Kurul fetvasında yer almıştır. Aynı fetvada “Peygamber efendimiz ‘Dövme yapan ve yaptıran, kaş ve tüylerini alan ve aldıranlara, dişlerini inceltip, seyreltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekle karşı hareket edenleri Allah lanetlemiştir’” şeklinde yer almıştır.

Bir başka din adamının ilgili konuya dair bir gazete köşesinde dövme yaptırmak caiz mi? Sorusuna, dövmenin vücutta deri altına boya zerk etmek sureti ile derinin altına çeşitli şekillerin oluşturulmasının dinen mekruh olduğunu ifade etmiştir.

Şimdiye dek dövme yaptırmanın abdest, gusül gibi konulardan ziyade dövme yaptırmanın günah olduğu hadis kitaplarında ve diyanet vakfı yanı sıra tüm din adamları tarafından ortak görüş hakimdir. Aynı zamanda dövme yaptırmak sağlık açısından sağlık yaratması da kişinin kendi sağlığını bile bile tehlikeye atması kavramı da ayrı bir günah olarak kabul edilebilmektedir.

İslamda Dövme Yaptırmak Günah Mı ?

Dövme Yaptırmak Günah Mı
Dövme Yaptırmak Günah Mı?

Kur’an-ı Ker-im’de Dövme ile İlgili Ayet Var mı?

Kur’an-ı Ker’im’de dövme ile ilgili ayet yoktur. Ancak Hz. Muhammed’in insanların vücuduna kasti olarak zarar verilmesinin haram olduğunu söyleyen ayetler bulunmaktadır. Söz konusu tartışma ile ilgili hadislerde dövme yaptırmanın dinen caiz olmadığı yönünde hadisler bulunmaktadır.

Dövme Abdest Bozar mı? Dövme deri altına uygulanan bir işlem olmasından dolayı tenin su ile temasına engel olmamasından dolayı dövmenin gusül ve abdeste engel olmadığı biliniyor. Ancak, geçici ve yapıştırma dövmelerin deri üzerine yapılmasından dolayı gusül ve abdeste engel olduğundan dini konular nedeniyle sakınca yaratabilmektedir.

Dövme yaptırmak günah mı değil mi konusunda ki yazımızda aklınıza takılan sorunları bizimle paylaşabilirsiniz. Bu konu hakkında aklınıza takılan her konuda yardımcı olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir