Domain Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Domain tescil ederek web siteniz için ilk temeli atmaya başlayabilirsiniz. Web dalında kurmuş olduğunuz sayfanızda yapacağınız ilgilendiğiniz işin anahtar kelimeleriyle domain tescil etmeniz de yarar vardır bu yaptığınız domain seçimi ile rakiplerinizin önünde yer almış olacaksınız.

Domain tescil ederken yapmanızda, gerçekleştirmenizde fayda olan aşamalar vardır seçmiş olduğunuz domainin pratik hatırlanması ziyaret edilmeniz bakımından ciddiyet kazanmıştır bunun yanında rakiplerinizi de iyi analiz etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Domain tescil ederken 2006 yılına kadar yalnızca İngilizce harfler kullanılmaktaydı, bu domain kuralının değişmesi ile birlikte alfabemizde yer alan harfleri içeren domainlerinde tescil edilmesi mümkün oldu. Eğer belirlediğiniz hedef kitleniz Türkçe bilenler ise bu size avantaj sağlayacaktır. Domain sorgularken birden fazla domain sorgulama istediğinizde bunları tek tek sorgulamak yerine toplu domain sorgulama ile işinizi daha kolay ve rahatça yapmış olacaksınız.

domain sorgulama

Seçtiğiniz domain adının daha önce başkaları tarafından yani diğer şahıs ya da müessese tarafından kullanılmış olma ihtimalide vardır. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdir de yapacağınız işlem domainin sahibi ile iletişime geçmektir. Domain sahibi whois bilgilerini gizlememiş ise telefon e-mail gibi bilgileri kullanarak iletişim rahatça geçebilirsiniz. Bunların yanında bu bilgilerde domainin kayıt tarihi, güncelleme tarihi ya da tescil bitiş tarihlerini de görebilirsiniz.

ICANN ”İnternetin istikrarlılığını ve bütünlüğünü desteklemek için birlik ve beraberlik içinde işler yürüten küresel internet topluluğu” belirlediği kurallar çerçevesinde alan adı tescil işlemini bir miktar para karşılığında sizlere vermektedir. Bedava alan adı sadece sub domainde yapılır. “Sub” Domain bir internet sitesinin altında yer alan alt alan adlarına denir.

Örnek olarak “site.website.com” sitesinde yer alan “site” kelimesi bir alt domain olarak bilinir ve web alanında herhangi bir ücrette bulunmadan yer alır sunucuda tanımlanmış olan sitenin depolama alanı “Hosting” alan kişilere ücretsiz olarak verilir. Ancak bunun gibi hizmetlerde domain tescilinden edinilecek kar sitenin alanı diğer hizmetlere eklenir.

Başka bir stratejide alan adı tescilinde ilk sene herhangi bir para alınmaz ancak 2. Senede kazanılamayan para miktarı ek olarak alınır ve domain transfer sona ermesiyle beklenmedik rakamlar orta çıkabilir bu neden den dolayı domain anlaşması imzalanmadan önce incelenmelidir. Aksi halde tescil edilen domain şahsa ait olmaz tescil firmasının olur bu nedenle çok ziyaretçisi olan bir sitenin sizin domaininizi alma hakkı vardır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir