Diş Etinde Sivilce Oluşması Sebebi ve Tedavisi

Diş ve diş eti problemlerinden kaynaklı oluşan ağrılar, bireylerin günlük yaşamlarında oldukça zorlu bir sürece girmesine neden oluyor. Dişlerin ağız içerisinde bulundukları konumdan kaynaklı olarak oldukça hassas bir yapı alanında bulunmaları, şiddetli ağrıların oluşmasıyla insan hayatını ciddi mana da olumsuz etkiliyor. Sinirlerin en yakın olduğu bölgede bulunan dişler, bu kapsamda duyu organlarını da fena şekilde etkileyen bir sorunu tetiklemektedir.

Diş ve diş eti problemleri arasında en çok şikayet edilen vakalardan birisi de diş etinde sivilce oluşması üzerinedir. Bu tür sorunların teşkil etmesindeki en önemli temel yapı ise meydana gelen diş eti iltihaplarından kaynaklı olmasıdır. Oluşan iltihap neticesinde irili ufaklı, birkaç tane veya daha fazla oluşum sağlayan sivilce yapıları boy göstermektedir. Bu tür sivilcelerin bireyler tarafından patlatılarak rahatlamak adına yaptıkları bu durum, diş etine oldukça zarar vermektedir. Ek olarak patlatılan iltihaplarda zehir yapısının bulunması, olası farklı bir diş eti sağlığı problemini de beraberinde meydana getirebilmektedir.

Diş Etinde Sivilce Neden Oluşur?

Diş etinde sivilce neden oluşur sorusuna yönelik birden fazla unsurun etki ettiğini söyleyebiliriz. Bunların başında ise kişinin sigara kullanımı, diş ve ağız bakımının düzenli yapılmamasına kadar birçok etki durumu bulunuyor. Ek olarak diş etleriyle sürekli olarak oynayan ve zarar veren kişilerde de sivilce oluşumu daha fazla görülmektedir.

Ağız bakımının yapılmamasıyla birlikte ortaya çıkan diş problemlerinin başında diş etinde oluşan sivilceler olmaktadır. Özellikle de diş ve ağız bakımlarını yapmayan kişilerde sivilce çıkma durumu daha yüksek oranda seyir gösteriyor. Bu nedenle ağız sağlığınızı korumak adına ve diş etlerinizde sivilce çıkmaması için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve ağız sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Diş Etinde Oluşan Sivilceler için Tedavi

Diş etinde oluşan sivilcelerin tedavisi için birçok farklı bitkisel yöntem bulunuyor. Fakat diş ve ağız sağlığınızı ciddiye alıyorsanız, mutlaka öncelikli olarak alanında uzman bir diş hekimine muayene olmanız daha doğru olacaktır. Kendiniz diş etlerinizdeki sivilcelere müdahale etme kararı aldıysanız, yanlış bir yolda olduğunuzu ve beraberinde ciddi sağlık sorunlarını da oluşabileceğini bilmelisiniz. Sizin müdahale etmeniz ile, diş ve diş etine bağlı olarak işleyen sinir ve duyular kafa bölgesinde bulunan çene, ağız iç yapısı, kulak ve göz gibi hassas bölgelere de zarar verebilmektedir. Farklı semptomların oluşmasını sağlayacak olan ve beraberinde şiddetli ağrıların oluşacağı bu hatayı yapmamanız faydanıza olacaktır.

Diş Etinde Sivilce Oluşumuna Karşı Nasıl Önlem Alınabilir?

Diş etinde sivilce olması, dişlerde çürük ya da bir takım diş ve diş eti sağlığına yönelik problemleriniz var ise çikolata ve benzeri şeker içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Doktorunuzun uyguladığı bakım periyoduna sadık kalarak, gereken müdahalenin ardından doktorunuzun da tavsiyesi üzerine ağız bakımınızı düzenli olarak, size reçete kapsamında ilaç yazıldıysa bunlara harfiyen uyarak kullanmalısınız. Diş ve ağız bakım periyotlarınızı düzgün şekilde uygulamanız halinde, oluşabilecek diş ve diş eti problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir