Chrome Silverlight Sorunu Çözümü

Birçok kullanıcı internet üzerinde sörf yapmak için Google’ın geliştirmiş olduğu Chrome tarayıcısını tercih ediyor. Chrome geçtiğimiz güncellemelerinden birisinin ardından Microsoft Silverlight ile ilgili bazı problemlerin yaşanmasına sebep oldu. Chrome alternatif tarayıcılarda karşılaşılmayan hatanın temel sebebi Silverlight eklentisinin Google Chrome üzerinde doğru ve istikrarlı bir şekilde çalışamaması. Yayınlanan bu eklenti sonrasında NPAPI ismi verilen eklenti otomatik olarak devre dışı bırakılıyor ve bu sorunun kaynağı da tam olarak burada yaşanıyor. Chrome Silverlight Sorunu Çözümü hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazımızın detaylarında bu hatayı alan kullanıcılar için çözüm yolu anlatılacaktır.

Dünya genelinde en fazla tercih edilen, hızlı ve stabil oluşuyla dikkat çeken Chrome tarayıcısında bu ve benzeri hataların meydana gelmesi çoğu kullanıcıyı şaşırtıyor. Google ekibinin güncellemeleri yayınlarken gözlerinden kaçan veya oluşabilecek bazı senaryoları tahmin etmeden gerçekleştirmesi sonucunda bu gibi hatalar meydana gelebiliyor. Neyse ki bu tarz hatalar büyük problemlerin yaşanmasına sebebiyet vermeyeceği için çoğu zaman gözden kaçıyor. Basit ve hızlı birkaç işlemin ardından sorunu rahatlıkla çözüme kavuşturmak mümkün. Chrome Silverlight sorunu 2020 yılında patlak vermiş ve kısa sürede çözülmüş olsa da bazı kullanıcılar halen bu hatayı alabilmekte.

Chrome Silverlight Sorunu Çözümü

Chrome Silverlight sorunu 2020 yılında Google Chrome tarayıcısının almış olduğu “42.0.2311.135” isimli güncellemesi ardından ortaya çıkmış bir hata. NPAPI eklentisinden kaynaklandığını belirttiğimiz hatanın çözümü öncesinde bu eklenti hakkında sizleri kısaca bilgilendirme gereği duyduk. NPAPI Nedir merak edenler için; Netscape Plugin Application Programming Interface yani Netscape’in yayınlamış olduğu bir eklentidir. Birçok internet sitesinin yayınlamış olduğu ses ve video ara yüzleri arka planda bu eklentiye ihtiyaç duyuyor. Google ekibi geniş bir zamana yayarak bu eklentiye olan desteğin çekileceğinin sinyallerini daha öncesinde vermişti. Yukarıda belirtmiş olduğumuz güncelleme ardından ortaya çıkan hatalarla birlikte bu konuda adım atılmaya başlandığını gördük. Peki, Chrome Silverlight sorunu çözümü nedir?

Hatayı çözebilmek için Chrome tarayıcısını çalıştırmalı ve boş bir sekmede adres çubuğu alanına gelerek “ chrome://flags/#enable-npapi “ komutunu yazmanız yeterli. Bu sayfada devre dışı eklentilerin yer aldığı sekmeye geçiş yaparak “NPAPI-Activate ya da NPAPI-Etkinleştir” yazan sekmeyi etkinleştirmeniz yeterli.

Eğer bu işlemi uyguladığınız halde hatayı almaya devam ediyorsanız Silverlight eklentisini tekrardan kurmanız gerekmektedir. Bunun için Microsoft internet sitesini ziyaret edebilir ve gerekli uygulamanın kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir