Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Türk bankacılık sektörü, her geçen gün daha da gelişmekte olup dijital çağa ayak uydurmaktadır. Son zamanlarda birçok bankanın dijital kanallar üzerinde hizmet verdiğini,  şubecilik devrinin yavaş yavaş sona erdiğini görmekteyiz. Para transferi konusunda her bankanın birçok alternatifi bulunmaktadır. İnternet ve mobil bankacılık üzerinden haftanın 7 günü 24 saat para transferi yapan tüketiciler, bazı durumlarda banka müşterisi olmayan kişilere de para transferi yapmak ister. İşte bu gibi talepler sonrasında doğan cebe havale, birçok kişinin mutlu işlemler yapmasına katkı sağladı. Yazımız içerisinde cebe havale nedir, cebe havale nasıl yapılır sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

 

Cebe Havale Nedir?

 

Cebe havale, elektronik ortamlar üzerinde gerçekleştirilen bir dijital para transferidir. Ülkemizde bulunan tüm bankalarda bulunan bu özellik, herhangi bir bankada hesabı bulunmayan kişilere de para göndermenin yolunu açmaktır. Cebe havale sisteminin kullanabilmek için öncelikle çalıştığınız bankanın sizlere bu özelliği sunması gerekiyor. Gerçekleştirilen her cebe havale sonrasında çalıştığınız bankanın sizlerden bir miktar komisyon talep ettiğini de hatırlatmak isteriz.

Cebe havale yöntemi sayesinde banka hesabı bulunma kişilere de para gönderebilmek mümkündür. Bununla birlikte banka hesabı olup EFT saati dışında kalan para transferleri içinde bu yöntemi deneyebilirsiniz. CepBank olarak adlandırılan bu durum için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

 

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

 

Gelelim en çok merak edilen konuya; cebe havale nasıl yapılır? Öncelikle cebe havale gönderilecek kişinin internet ya da mobil bankacılık kullanması gerekiyor. Bazı bankalar bu hizmeti CepBank olarak da servis etmektedir. Kullanmış olduğunuz bankanın internet bankacılığına girerek para transferi bölümünden CepBank ya da Cebe Havale bölümünü seçiniz. Cep telefonu üzerinden para gönderebilmek için aynı zamanda karşı kişinin T.C. Kimlik Numarasına da ihtiyaç vardır. Para transfer ekranında öncelikle sizlerden bu bilgileri istenecektir. Alıcı kişinin cep telefonu ile beraber kimlik numarasını girdikten sonra gönderim yapmak istediğiniz tutarı girmeniz istenecektir.

Genellikle tüm bankalar CepBank üzerinden 20 ile 1,000 TL gönderim yapılabilmesine izin vermektedir. 1000 TL üzeri ihtiyaçlarda aynı kişiye birden fazla CepBank işlemi yapılması gerekmektedir. İlgili tutarı yazdıktan sonra “Gönder” dediğiniz para transferinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz. Alacak kişi, çalıştığınız bankanın hangi bir ATM’sine giderek kartsız işlemler kısmından Cebe Havale seçeneğini kullanarak parasını çekebilir. Para çekme ekranında sizlerden güvenlik doğrulaması için bir SMS kodu istenecektir. Parayı gönderen kişinin Cebe Havale yaparken yazmış olduğu numaraya bir doğrulama kodu gönderilir. Bu kodu ATM üzerinden belirtilen alana yazmanız ile beraber paranızı rahat bir şekilde çekebildiğinizi görebilirsiniz.

Unutmadan şunu da hatırlatmak istiyoruz; hemen hemen tüm bankalar cebe havale üzerinden tek seferde en fazla 1,000 TL gönderilmesine izin vermektedir. 1,000 TL ve üzeri para gönderilmek istenilmesi durumunda cebe havale işlemini birden fazla kez tekrarlamak durumunda kalabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir