Bülbülü Öldürmek Özeti Kısa

Bülbülü Öldürmek özeti ile kitap hakkında kısa ve önemli bilgilere erişmek isteyen kitap severler, bu yazımızca kitabın kısa özetine erişebilirler. Bülbülü Öldürmek romanı özeti ile kitabın, insanları kendi aralarında ne kadar olmadık sebeplerden ötürü dışlandığının ve içerisinde yaşadığımız hayatın ne kadar olmadık sebeplerden ötürü dışlanmasını ve insanlığın ne kadar zalim olabileceği anlatılıyor.

Bülbülü Öldürmek Özeti – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek Özeti

Bülbülü Öldürmek özet, otobiyografi tarzında yazılmış bir romandır. Kitapta geçen hikaye, Scoud adındaki hayatı öğrenmeye çalışan bir çocuğun ağzından yazılmıştır. ABD’ye 1800’lü yıllarda Britanya’dan Alabama Eyaletindeki Maycomb kasabasına göç eden Atticus kendisinden tam 15 yaş daha küçük bir kadınla evlenir. Ve bu evlilikten Scoud ile Jam adında iki çocukları doğar. Scoud, Jem’den 4 yaş daha küçüktür. Scoud, annesi 2 yaşındayken hayatını kaybeder. Ağabeyi 6 yaşında kendisi 2 yaşındayken annesinin ölmesi üzerine Je anne özlemini çok sık hisseder, Scoud’ın yaşı henüz genç olduğu için bu acıyı Jem kadar yoğun yaşamaz. Jem bu üzücü hadiseden sonra sık sık gizli kapaklı annesini düşünerek ağlamaya başlamıştır.

Kardeşlerden Jem 13 yaşına geldiğinde kolu kırılır. Kolunun neden kırıldığı konusunda iki kardeş de babalarına farklı bakış açılarıyla hikâye anlatırlar. Avukat olan Atticus her ikisine de hak verir. Scoud, ağabeyi Jem, babası, Atticus ve mutfak işlerine bakan yardımcıları Clprurnia ile Maycomb adında ufak ve şirin bir kasabada yaşamaktadırlar.

Mahallede Nathan Radley adında komşuları olan çocukların bu komşusunun yeğeni olan Dill adındaki çocukla her yaz mahalleyi ziyaret etmesiyle bir arkadaşlık bağı kurmuştur. Scoud’ın babası ise çok yoğun tempoda çalışan bir avukattır. Scoud o sene okula başlar ve bu onun şimdiye dek yaşadığı en zor zamanlar olmasına neden olacaktır. Öğretmeni, Scoud’ın okuma yazma bildiğini anlaması üzerine onu herkesin içinde rencide eder ve okumasını yasaklar. Scoud ise artık okula gitmek istememektir. Babası, onun akşamları okuyabileceği sözünü vermesi üzerine Scoud yeniden okula gitmeye ikna olur. Bu arada çoktan okuldaki çocuklar tarafından alay konusu olmuştur bile.

Çocukların Okul Yolu #

Çocukların okul yolunda, bulunan bir ağaca, kimliği belli olmayan kişi ya da kişiler tarafından çeşitli hediyeler ve şekerler bırakılmaktadır. Nathan Radley adlı komşuları ise bu durumdan sıkılmıştır ve ağaç kovuğunu çimento ile kaplatmıştır. Radley’in yeğeni Dill o sene yine gelir, fakat artık Scoud ile eskisi gibi oynamamaktadırlar. Scoud o senenin yazını Bayan Maude ile akşam sohbetleri yaparak tamamlamıştır.

Aynı yılın kış aylarında Bayan Radley ölür. Ardından Bayan Maude’nin evi yanarak kül olur ve komşuları ona yardım eli uzatır. Bu arada avukat olan babası da siyahi bir gencin davasına bakmaktadır. Bu olay yüzünden Atticus, siyahileri sevmeyen kasaba tarafından çok sert karşılanır. Çocukların okuldaki baskı daha fazla artmıştır ve babaları bir gün onlara, dik durmalarını, haklı olan tarafın kendileri olduklarını ve asla taviz vermemelerini ister.

Çocuklar Bayan Dubose adındaki komşularından çok çekinirler. Bir gün bu komşuları babalarının almış olduğu siyahi adam dava sebebiyle tartışınca, Jem, komşusunun özenerek baktığı çiçek tarlasını yerle bir eder. Babası da Jem’den ondan özür dilemesini ister ve her gün komşularına gidip ona kitap okumalarını ister. Scoud ve Jem her gün komşularına giderek babalarının istediği gibi kitap okur. Bir süre sonra yaşlı kadın ölür ve babaları çocukları çektiği acının son bulduğunu ve bunun onun iyiliği için olduğunu söyleyerek çocukları teselli eder.

Calpurnia, çocukları bir gün kendi gittiği kiliseye götürmeye karar verir. Çocuklar burada siyahi topluluklarla tanışarak aslında onların iyi insanlar olduklarını anlarlar. Atticus’un davasına baktığı siyahi Tom Robinson’ın yargılanma nedeni Bay Ewell’in kızının kendisine iftira atmasından dolayı yapılmaktadır. Tom Robinson, suçsuz bir adamdır ancak, suçlayanın beyaz olduğu için ve inkar edenin siyahi olduğu için Robinson’ın pek az şansı vardır. Atticous, dava sırasında çocuklara göz kulak olması için Alexandra halayı çağırır.

Alexandra hala #

Alexandra hala, Scout’ın bir kız çocuğu gibi davranmasını ister ve ona elbiseler giydirir. Bu sırada mahkeme günü gelmiştir ve tüm kasaba bu olayı izlemek için orada bulunur. Scout, Jem ve Dill de yargılamayı izlemek için gizlice orada bulunurlar.  Herkesin ifadesi alınır ve tüm deliller Tom’un suçsuz olduğunu göstermektedir. Juri ise sadece siyah olduğu için onu suçlu bulur. O dönemde bir siyahi bir suç işlemişse eğer, bunun anlamı idam cezasıydı. Tom sonunda haksız yere idam edilir, çocuklar ise yasa boğulur.

Çocukların okulunda Ekim ayı gösterileri yapılacaktır. Scout gösteri için jambon kılığına girmiştir. O gece gösteriden sonra, Scout ve Jem saldırıya uğrar. Daha sonra sebebini anlayamadıkları şekilde saldırgan durur ve oradan geçen biri onları kurtarır. Çocuklar ise çok korkmuş ve karanlıkta hiçbir şey görememişlerdir. Herkesin oraya toplanmasının ardından babaları da olay yerine gelir ve Jem’in kolu kırılmıştır. Jem’i tedavi eden doktor ise endişelenecek bir şey olmadığını söyler.

Bu arada çocuklara saldıran kişinin Bay Ewell olduğu ortaya çıkar. Ewell ise yerde yatıyordur. Kendi bıçağı üstüne düşen Ewell oracıkta ölmüştür. Babası bunu Jem’in yaptığını düşünerek panik olur, ancak orada olup çocukları kurtaran Bay Tate olayı tüm gerçekleriyle anlatır ve çocukların suçlu olmadığı anlaşılır.

Bay Tate, çocukların okul yolundaki ağaca hediyeler bırakan kişinin ta kendisidir.

Bülbülü Öldürmek Romanı Ana Karakterler Özeti

Scout: Romanın ana karakteridir. Erkek gibi, hareket eden, muzip ve hayat dolu küçük çocuktur. Yaramaz olarak gözükse de aslında çok duygusaldır.

Jem: Scout’ın ağabeyidir. Çok duygusal bir karakter olmasına karşın bunu saklamakta güçlük yaşamaktadır.

Atticus Finich: İdealis ve korkusuz bir avukattır. İnandığı şey uğruna savaşmayı direnmeyi seven adalet için bildiklerinden sakınmayan merhamet sahibi adamdır. Scout ve Jem kardeşlerin babasıdır.

Dill Haris: Kardeşlerin mahallesinde yaşayan bir komşularının yeğenidir. Her yaz kasabayı ziyarete gelir ve kardeşlerle iyi anlaşır.

Tom Robinson: Suçsuz olduğu halde, sadece siyahi olduğu için suçlanan masum bir kişidir. Romanın ana karakterinden biridir.

Bayan Maudle: Bildiğini ve düşündüğünü saklamayan cesur ve savaşçı olmanın yanı sıra merhametli biridir.

Bob Ewell: Ensest ve merhametsiz biridir. Irkçı adam, siyahi düşmanlığı yaparak kasaba tarafından kahraman ilan edileceğini sanır.

Mayella: Bay Ewell’in kendisi tarafından istismara uğrayan kızıdır. Tom’a iftira atarak idam almasına neden olur.

Bayan Dubose: Aksi ve ihtiyar bir kadındır.

Calpuria: Evin aşçılığını yapan siyahi yardımcıdır. Son derece merhametli ve sevgi doludur.

 

Bülbülü Öldürmek Romanı Ana Fikri

Bülbülü Öldürmek Kitap özeti ile sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Roman, insanların üzerindeki önyargıları yok etmek isteyen Harper Lee kaleminden yazılmıştır. Bu eser ile dünyanın en çok okunan romanlardan biri haline gelen kitap ardından Tespih Ağacının Gölgesinde adlı romanı yazmış kitlelerin beğenisini kazanmıştır.

Bülbülü Öldürmek Romanının Kısa Özeti

Kitap Türü: Yabancı Romanlar, Gerilim, Güney Gotiği, Duygusal Kurgu,

Orjinal Adı: To Kill a Mockingbird

İngilizce: To Kill a Mockingbird Short Summary

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir