Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri – Programsız Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarlarda en sevmediğimiz durumlar yavaşlaması, donması ve kendisinden beklenen performansın altında performans sergilemesidir. Durum böyleyken bilgisayardan yapacağımız işlerde daha uzun zaman diliminde bitmektedir. İstemediğimiz bu durumları gidermenin yolu bilgisayarı hızlandırma yöntemleri nedir onu bilip uygulamak gerekiyor.  Bu yöntemler bilgisayarınızı hızlandırıp, sizin işlerinizi daha kısa sürede bitirmenize önayak olacaktır.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Masaüstü veya dizüstü fark etmez kullandığınız masaüstü duvar kâğıdınız yüksek çözünürlüklü olmamalı aksine daha sade mümkünse tek renk masaüstü arka plan kullanınız. Bilgisayarınızda hala bir virüs programı yoksa öncelikle virüs programı indirmelisiniz. Bilgisayarınızı yavaşlatan virüslerden bu şekilde kurtulabilirsiniz. Tarayıcınızda sürekli arama yaptığınız için büyük ihtimal arama geçmişinin ne kadar kalabalıklaştığını kontrol etmiyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızın arama geçmişini sürekli silmeniz hızlanmasını sağlayacaktır. Bilgisayarınızın güç ayarlarına giderek daha tasarruflu olan seçenekleri tercih ederek bilgisayarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarda bulunan yerel diskin gereksiz olan dosyalardan temizleyerek boş alan kalmasını sağlayınız. Bu saydığımız yöntemler bilgisayarı hızlandırma yöntemleri içinde en bilindik olanlardır.

Bunların dışında bilgisayarınızın masaüstü çok fazla kalabalık olmasın gereksiz klasörlerden temizleyiniz. Çok fazla mail alıyorsanız bir süre sonra bu mailler kalabalıklaşacağı için bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bu açıdan okuduğunuz mailleri birikmeden silmeniz bilgisayarınızın faydasına olacaktır. Bilgisayara çok fazla oyun yüklemeyin oyunlar sadece bilgisayarınızı yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda bilgisayarınızın çökertilmesine de yol açar. Bu bahsettiğimiz tüm yollar bilgisayarı hızlandırma yolları içinde en etkili olanlardır. Bilgisayarınız için bu yöntemleri hiç tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir