Bilgisayar Üzerinden İmei Atma

Genel olarak ülkemizdeki telefon fiyatlarının yüksek olmasından dolayı birçok kişi yurtdışından uygun fiyatlı telefonlar getirerek kullanmak istemekte. Yasal olarak getirtilen telefonların 120 gün kullanım haklarının bulunduğunu, bu sürenin dolması ile beraber pasaport işlemlerinin başlatılarak telefonun kayıt edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlar ile uğraşamayan, gereklilikleri yerine getiremeyen kişiler, genel olarak daha önce kayıt edilmiş bir telefonun İMEİ numarasını yeni aldıkları telefonlara taşımak istemektedirler. Bu işlemleri yıllar boyunca telefoncular üzerinden yürüten kişiler yüksek oranda ücretler ödemelerinden dolayı bu tür işlemleri kendileri halletmeye çalışmak istemektedirler. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Bilgisayar Üzerinden İMEİ Atma işleminin nasıl yapıldığını görseller ile açıklamaya çalışacağız.

                                        IMEI&SN adında yer alan bir bilgisayar programı bu işlerin yürütülebilmesi adına özel olarak geliştirilmiş, piyasaya ücretsiz olarak sunmuştur. İnternet üzerinden aramalar yaparak programı dakikalar içerisinde bilgisayarlarınıza indirebilir, kurulumunu yapabilirsiniz. Program kurulumunu gerçekleştiren kişiler sonrasında İMEİ değiştirecekleri telefonun bilgisayara bağlantı kurması gerekecektir. Bu aşamadan sonra kişiler sahip oldukları bilgisayarların Serial Port(com) numarasını öğrenmesi gerekmekte. Bu öğrenme işlemini Masaüstü – Bilgisayar – Yönet – Aygıt Yöneticisi – Bağlantı Noktaları (COM Ve LPT) bu bağlantı yolunu izleyerek öğrenebilirsiniz. Bu aşamanın da tamamlanması ile beraber işlemler program üzerinden yürütülecektir.

                                Programa giriş yapan kişiler, Options bölümüne İMEİ seçeneğini tıklamaları, Baund Rate bölümüne bağlantısını yaptığınız telefonun bandını (2G, 3G, 4,5G) seçmeniz gerektiğini hatırlatalım. COM PORT bölümüne ise bilgisayar ile telefon arasında yer alan bağlantı adresinin türünü seçiniz. READ İMEİ 1 S bölümünde ise bilgisayara bağlı olan telefonun güncel İMEİ adresini görebilir, aşağıda bulunan yazım penceresi içerisinde değiştirmek istediğiniz yeni İMEİ adresini yazabilirsiniz. Kullanmadığınız telefonları bir kereliğine açarak *#06# tuşlama yaparak İMEİ adreslerini öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işleminden eldığınız numarayı program içerisine yazıp start tuşuna basmanız ile İMEİ’nin değiştirme işleminin tamamlandığını söyleyebiliriz. Bağlantı kurulan telefonu yeniden başlatmanız durumunda programa tekrardan giriş yaparak READ İMEİ 1 S  bölümüne giriş yaparak İMEİ’nin değişip değişmediğini görebilirsiniz. Eğer var ise idari uyarının da kalktığını görebilirsiniz. Tüm işlemler yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

                                 

 

İlgili Makaleler


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir