Bağıl Atom Kütlesi Nedir? Nasıl Bulunur?

Bağıl Atom Kütlesi Nedir?

Bağıl Atom Kütlesi olarak adlandırılan tanım, atomların kütle birimleri üzerinden ortalamalarını alarak meydana gelen kütleyi ifade etmektedir. Ortaya çıkan rakam, her element için aynı zamanda ortalama izotop kütlesini belirtmesinden dolayı ondalık bir sayıdan oluşmaktadır. Bağıl Atom Kütlesininden elementin proton sayısının çıkarılması durumunda elemente ait nötron sayısının bulunabildiği gözlemlenmiştir. Atomlar, aslında sanıldığından da daha küçük yapılardan oluşmaktadır. Bu nedenle bir adet atomun ağırlığını ve hacimini ölçmek mümkün olmamaktadır. Atom kütlelerini ölçmek adına bilim insanları daha çok atom kütleleri karşılaştırma yolunu uygulamışlardır. Kıyaslamalar yapılarak bugünki periyodik tablo oluşumu meydana getirilmiş, elementlerin en ayrıntılı noktalarına kadar incelenebildiğini söyleyebiliriz. Kıyaslamaların yapılabilmesi için bilim insanları kendilerine bir adet başlangıç atomu seçmişler ve tüm kıyaslamaları bu element üzerinden yapmışlardır.

Atom Kütlesi / Na formülü ile bağıl atom kütlesi bulunur.

atom kütlesi

1 Mol Na (Avagadro Sabiti):  6.02.1023

Bilim insanları, yaptıkları araştırmalar ve deneyler sonucunda kendilerine ilk olarak kontrol atomu olarak Hidrojen elementini seçmişlerdir. H atomun kütlesini 1 olarak kabul etmişlerdir. Diğer elementlerin Bağıl Atom Kütlesi Hidrojen elementine göre hesaplanarak yazılmıştır. Zaman içerisinde element sayılarında meydana gelen artış ve yenilikler kontrol atomumu üzerinde de değişiklik yapılmasına neden olmuştur. Hidrojenin yetersiz kalması durumunda yapılan çalışmalar durumunda başlangıç atomu Oksijen elementi kullanılmış ve değeri 16 olarak adlandırılmıştır. Son zamanlarda ise Karbon elementi kullanılmış ve değeri 12 olarak kabul edilmiştir. Bağıl Atom Kütlesi Nedir? Nasıl Bulunur? konusundan örnekler verecek olursak;

Bağıl Atom Kütlesi Nedir? Nasıl Bulunur?

Son yapılan düzenleme durumunda Karbon elementinin değeri 12 olarak gösterilmiş, 1 atom kütlesi 12,000 olarak kabul edilmiştir. Bu süreçten sonra diğer elementlerin bağıl atom kütlesi karbon elementin değerlerine göre hesaplanmıştır. 1961 yılından bu yana kullanılan bu hesaplama, 12 olarak adlandırılan değerinde 6 nötron ve 6 protondan oluşan çekirdek baz alınarak hesaplanmakta. 1961 yılına kadar Oksijen’in 16 değerli birimi başlangıç atomu olarak kulanıldığını bazı elementlerde ölçü birimi olarak kullanılmamasından dolayı kaynaklandığını söyleyebiliriz. Gelecekte yeni elementlerin keşfedilmesi ile beraber karbon elementinin de yetersiz kalacağını bu nedenle yeni elementlerin başlangıç elementi olarak seçileceğini söyleyebiliriz. Bağıl Atom Kütlesi Nedir? Nasıl Bulunur? konusunda derslerde anlatılanların oldukça yeterli olduğunu, anlatılanlar ile hesaplamaların anlık olarak çözülebileceğini eklemek istiyoruz.

Bir Yorum

  1. BENCE DETAYLI OLMAMIŞ !!
    AYRICA ÇOK ANLAMSIZ OLMUŞ BEN BEĞENMEDİM !!!
    AMA YİNEDE ELLERİNİZE SAĞLIK !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir