Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Hangi Savaşta Söylemiştir?

Atatürk geldikleri gibi giderler sözünü Milli Mücadele’nin yeni başladığı sıralarda Kurtuluş Savaşı esnasında söylemiştir. Atatürk’ün bu sözü Kurtuluş Savaşı’nı tetikleyen en önemli sözlerden ve sebeplerden biri olarak tarihe damgasını vurmuştur. Günümüzde bile yaşanan birçok milli hadiseler sonucunda aklımıza Atatürk’ün geldikleri gibi giderler sözü gelmektedir. Bu söz bize manevi anlamda hala güç verirken o dönemde Milli Mücadele açısından da büyük bir destek niteliğinde olmuştur.

Atatürk’ün her sözü her davranışı ve her kararı Dünya tarihine damgasını vurmuştur. Sadece ülkemiz için değil birçok Dünya lideri için de önemli bir lider olarak görülmektedir. Osmanlı Devleti’nin en zor zamanlarından biri olan Milli Mücadele’nin başlama evresinde söylenen bu söz her ne kadar bir imparatorluk yıkılmış olsa da yeni ve modern bir devletin kurulmasına neden olmuştur. Ayrıca Atatürk geldikleri gibi giderler sözünü söyleyerek Türk insanının umudu olmuş ve Türk insanı kendini düşman işgalinden kurtararak benliğini ve gücünü bir kez daha ispat etmiştir.

atatürk geldikleri gibi giderler sözü

Atatürk Geldikleri Gibi Giderler Sözünü Neden Söylemiştir?

1918 yılında tarihler 13 Kasım’ı gösterirken Atatürk Adana’dan bindiği trenle İstanbul’a geldi. Haydarpaşa Garı’ndan Kartal İstimbotu’na binerek Galata’ya doğru yola çıktı. O sırada işgal altında olan İstanbul Boğazı’nda 55 parçalık düşman gemisi arasından geçmek zorunda kaldı. Kendisine bu yolculukta eşlik eden yaveri Cevad Abbas, gördükleri karşısında kendini tutmayarak ağlamaya başladı. Bunu gören Mustafa Kemal Atatürk büyük bir cesaret ve kararlılıkla Cevad Abbas’a dönüp o meşhur geldikleri gibi giderler sözünü söyledi.

O an kararlılıkla söylediği bu sözler Kurtuluş Savaşı ruhunu ateşleyen en önemli nedenlerden biri olmuştur. Atatürk o zor günlerde sıkıntılı günlerde geldikleri gibi giderler sözünü söyleyerek o sırada işgal altında olan İstanbul ve Osmanlı Devleti için yeni bir dönemi başlatmıştır. Milli Mücadele’nin ardından başlayan savaşlar sayesinde devlet düşman işgalinden kurtulmuş ve modern bir yapıya bürünmüştür. Dünya Savaş Tarihi’ne damgasını vuran Çanakkale Savaşı gibi birçok savaşı içinde barındıran Kurtuluş Savaşı, halkın aydınlanmasını ve işgal altına girmekten kurtulmasını sağlamıştır.

Atatürk’ün geldikleri gibi giderler sözünü söyleyerek tüm Dünya’nın savaşta olduğu bu dönemde işgal kuvvetlerine karşı takındığı cesur ve kararlı tavrı göstermiştir. Bu tavır ile sözünü yerine getirmiş ve 1919 yılında başlayan Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı ile halkını düşman işgalinden kurtarmış onlara umut olmuş ve 1923 yılında Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır.

Hayatı boyunca yapmış olduğu analizler, savaşlar, söylemler ve her konuda takınmış olduğu kararlı ve ciddi tavrı ile tüm Dünya’da bilinen, desteklenen ve hatta korkulan bir lider olma konumuna erişmiştir. O diktatörlüğü ile değil zekası, başarıları ve Türk halkına olan sevgisi ile bilinen bir lider olarak Dünya Tarihi’ne geçmiştir. Bu sözün üzerinden yaklaşık 100 yıl geçmiş olmasına rağmen hala büyük bir heyecanla hatırlıyor ve anlatmaya devam ediyoruz.

Atatürk’ü ise sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir