Askere Gidene Ne Denir?

Herhangi bir sağlık sorunu veya özel (eğitim vb.) durumu bulunmayan her Türk genci, yaşı geldiğinde askerlik görevini yerine getirir. Çevrenize baktığınızda, yetişkin erkeklerin tamamının vatani görevlerini yerine getirdiğini, gençlerin ise bu görevi yerine getirmek için yaşlarının gelmesini beklediğini görebilirsiniz. Hatta yakın zamanda askere gidecek olan akrabanız veya arkadaşınız dahi vardır. Kültürümüzde, askere gidecek olanların coşkulu bir şekilde uğurlanması önemli bir gelenek haline gelmiştir. Peki, bu uğurlama sırasında askere gidene ne denir? Nasıl uğurlanır? Askere gidene hangi mesajlar gönderilir? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

askere gidene ne denir

Askere Gidene Ne Söylenir?

Askerlik görevi, kişilerin eğitim düzeylerine bakılmaksızın 6 ay olarak belirlenmiştir. Bunun ilk ayı temel eğitimlerden oluşur. Bu süre boyunca askere giden arkadaşınız veya akrabalarınız, sevdiklerinden uzak kalır. Dolasıyla da askere gidene ne denir sorusunun cevabı, sanıldığından daha fazladır.

Askere gidecek birisine söylenecek sözler veya yollanacak mesajlar, aradaki samimiyet durumuna göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak şunlar söylenebilir:

  • Vatan sana emanet. Sen ve senin gibi aslanlar görev yaptığın için biz burada rahatız.
  • Hayırlı tezkereler. Tez zamanda geçer inşallah.
  • Vatanın koruyucusu olacaksın. En büyük şereflerden birisine erişeceksin.
  • En büyük asker, bizim asker.
  • Kazasız belasız, git gel.
  • Yolun ve bahtın açık olsun.
  • Vatan için gidecek, sevdiklerin için döneceksin. Seninle gurur duyuyorum.
  • Allah, sağ salim kavuşturmayı nasip etsin.
  • Allah seni sevdiklerine bağışlasın, kavuştursun.

Bunların tamamı, askere gidene söylenebilir. Buradaki cümlelere bakıldığında farklı duyguların olduğu görülecektir. Herkes, askere giden yakınıyla gurur duyar ve çok önemli bir görevi ifa edeceğinin farkındadır. Ancak bir taraftan da vatani görevinin problemsiz ve sorunsuz geçerek, sağ salim gelmesini ister.

Askere Gidene Hangi Mesajlar Yollanır?

Askere gidecek olan yakınınızla yüz yüze görüşme imkanınız yoksa telefonda konuşma veya mesaj seçeneklerini tercih etmeniz gerekir. Telefonda konuşmayı sevmeyenler için bu noktadaki en iyi seçenek mesaj yollamaktır. Peki, askere gidene hangi mesajlar yollanır?

Burada da samimiyet derecesi ve aradaki muhabbet seviyesi önemli bir etken olarak kabul edilebilir. Ancak genel olarak yukarıda verilen örneklerin mesaj şeklinde gönderilmesinde bir sakınca yoktur.

Askere Gidene Hangi Dualar Edilir?

Askerlik, ciddi bir iştir ve belli riskleri vardır. Ülkemizin çevresindeki unsurlar ve etkenler düşünüldüğünde, askerliğin daha da riskli olduğu söylenebilir. Bundan dolayı askere gidene dualar edilir ve böylece sağ salim gidip gelmesi için Allah’tan yardım istenir. Söz konusu dualar, asker uğurlaması sırasında ya da daha önce okunabilir.

Askere gidene edilecek belli dualar vardır, ancak bu noktada içinizden geldiği gibi, samimi bir şekilde Allah’a dua edebileceğinizi asla unutmayın. Buradaki önemli olan husus, sizin samimiyetinizdir.

Kuran’da bulunan Fetih suresi, okunacak dualar arasındadır. Allah’ın ayetlerinden oluşan bu sure, adından da anlaşılacağı gibi fetihle ilgilidir. Din adamları, bu surenin okunmasını tavsiye etmişlerdir. Bunun dışında edilecek bir diğer dua ise şu şekildedir:

  • Allah’ım, bu aziz vatanı korumak için cepheden cepheye koşacak olan bu kulunu ve diğer askerlerimizi koru. Onu, görünen ve görünmeyen tehlikelerden emin kıl. Bu uğurda şehit olanların ruhlarını aziz eyle.

Askere gidene buradaki dualar veya benzerleri okunabilir.

Asker Uğurlaması Nasıl Yapılır?

Asker uğurlaması, bulunulan bölgenin gelenek ve göreneklerine göre yapılır. Ancak uğurlama sırasında çevredeki diğer insanların rahatsız edilmemesine özen gösterilmelidir. Uğurlama sırasında askere gidecek olan kişinin morali yükseltilmelidir. İmkan dahilinde cep harçlığı da verilebilir. Böylece hem manevi hem de maddi anlamda katkı sağlanmış olunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir