Zyxel Modem Kurulumu ve Şifresi

Zyxel Modem Kurulumu

 

Zyxel Modem Kurulumu ile ilgili son zamanlarda çok fazla soru aldığımızı fark ederek bu konu hakkında açıklayıcı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Genellikle operatör ayrımı olmadan her internet dağıtımına uygun olarak çalışma gösteren Zyxel, fiber bağlantı dışında tüm altyapılarda oldukça üst düzey performanslar meydana getirmekte. Fiber bağlantılar konusunda ayrı modemler geliştiren şirket, her kanaldan müşterilerine doğru hizmet verme yöntemini hayata geçirmeye çalışmakta. Hayatında ilk kez evine internet bağlatan kişiler, modemlerinin aktif hale gelebilmesi için belirli bir kurulum yapmaları gerektiğini görmekteler. Zyxel Modem arayüzüne giriş için yapılması gerekenlerden bahsederek adımların aşama aşama gerçekleşeceğini hatırlatmak istiyoruz. Kişiler, modeminin kablo bağlantılarını gerçekleştirdikten sonra bilgisayarlarından kullanmış oldukları tarayıcıya girerek şu rakamsal komutları yazmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Modem Şifresi Değiştirme konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Makalemizde modem sıfırlama işlemi nasıl yapılır hakkında bilgilerde verilmektedir.

Zyxel Modem Şifresi

İnternet tarayıcınızda arama çubuğuna yazacağınız 192.168.1.1 komutu tüm modemler için geçerli olan bir işlem olup modemin yönetim paneline giriş yaparak gerekli ayarlamaları yapmamıza imkan tanımakta. Burada karşımıza çıkan giriş bölümünün kullanıcı adı bölümüne “admin” şifre bölümüne modemi TTNET’ten aldınız ise “ttnet” farklı bir dağıtıcı şirketinden aldı iseniz “1234” olarak giriniz. Eğer bu şifreleri kabul etmez ise turktelekom olarak deneyiniz.

 

Zyxel Modem Arayüzüne Giriş

 

Açılan pencere içerisinde Ağ Ayarları diye bir bölüm karşınıza gelecek ve bu bölümden Genişbant bölümüne geçiş yapacaksınız. ADSL kullanıcıları bu aşamada kendilerine uygun bölüme gelerek değiştir seçeneğinden “N” olan değeri “Y” şekline dönüştürecektir. Bu aşamanın tamamlanması ile birlikte ADSL aktif hale gelmeye başlayacaktır.

VDSL kullanıcıları ise; 3 sırada kendilerine uygun bölümden Değiştir tuşuna tıklayarak yine aynı şekilde “N” ataması yaparak aktif hale getirebilirler. Bu aşamaların tamamlanması ile birlikte internet bağlantısını aktif edebilmek için son bir işlem daha yapmanız gerekecektir. Genişbant ayarlarını aktif hale getiren kişiler, ekranı yana kaydırarak Zyxel Modem Kurulumu işlemi için üyelik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. PPP bölümünde yer alan Kullanıcı Adı bölümüne internet sağlayıcısı firmanın sizlere vermiş olduğu kullanıcı adını, Şifre bölümüne ise verilen şifreyi girerek bağlantıyı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem, modem bozulana kadar geçerli olup herhangi bir değişik ya da bir ayar gerektirmeyecektir. Tüm Zyxel modellerde bu kurulum aşamasını izleyerek internetinizi aktif hale getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir