Youtuberlar 1 Milyon İzlenme Başına Ne Kadar Kazanıyor

YouTuberlar son zamanlarda en çok yoğunluk gösteren toplulukların arasında gelmektedir. Buna yönelik YouTube üzerinden kazanç elde etmek isteyen kişilerin hazırlamış olduğu videolar, yeni bir kazanç kapısını oluşturarak ciddi miktarda gelir elde etmelerini sağlamakta. Ülkemizde de popüler ve bir o kadar ilgili çekici videolar hazırlayan YouTuberların olduğunu söylemek mümkün. Kimileri sıra dışı bilgiler üzerine harika videolar hazırlarken, bazıları ise seyahat ile ilgili tecrübelerini paylaşmakta.

Birçok kişinin merak etmekte olduğu, özellikle de YouTuber olmak isteyen kişilerin araştırdığı kazançlarla ilgili konumuz dahilinde sizlere bilgiler aktaracağız. Şüphesiz son dönemlerin en merak edilenleri arasında YouTuberlar 1 milyon izlenme başına ne kadar kazanıyor sorusunun baş gösterdiği görmekteyiz. Bu durum tamamen herkes için standart bir aksam oluşturmamakla birlikte izleyicilerin bulunduğu eylemler ve reklam verenlerin statüsüne göre değişiklik gösterdiğini belirtelim.

Youtube 1 milyon izlenme ne kadar

YouTuberlar 1 Milyon İzlenmeye Ne Kadar Kazanıyor?

Bu soruna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü reklam çeşitliliğine bağlı olduğu gibi, aynı zamanda, izleyicilerin eylemleri ve reklam verenlerin statülerine bağlı olarak kazanç oranlarının değiştiğini söylemek mümkün. Örnek verecek olursak, reklam türünün özel bir şirket tarafından YouTuber’la anlaşması ve bu doğrultuda kişinin videolarında ürün, hizmet veya farklı bir oluşumun reklamını yapmasıyla değişen para miktarını ortaya koymaktadır. Yapılan sözleşme nezdinde ürün, hizmet veya farklı bir durumun videoda ne kadar bahsedildiği, ürünün video içerisinde ne kadar gösterildiği gibi birçok etki durumunu oluşturabiliyor. Bunun dışında YouTube’u satın alan ve günümüzde tüm yönetimi elinde barındıran Google tarafından da kazanç durumu bulunuyor. Google AdSense üzerinden de izlenme ve tıklanma oranına göre kazanç elde edildiğini belirtelim.

Google ile YouTube Üzerinden Nasıl Kazanç Sağlanır?

AdSense üzerinden Youtube ile kazanç elde etmek mümkün. Fakat izlenme başına ücret ödenmediğini de belirtmek doğru olacaktır. TBM, TO ve BGBM gibi etkiler göz önünde bulundurularak YouTuber’ın yayınladığı videonun türüne göre de kazanç değerleri artış gösterebiliyor. Bu kapsamda TBM(tıklama başına maliyet), TO(tıklama oranı) ve son olarak BGBM(bin gösterim başına maliyet) değerleri göz önünde bulundurularak kazanç seviyesi belirlenir. Bu kapsamda reklam verenlerin belirlediği maliyet değerleri, ziyaretçilerin reklama tıklamasıyla ilgili olarak değer kazanmaktadır. Örneğin, reklam veren kişinin verdiği reklam türü Google AdSense kapsamında tutar olarak artış gösteren bir değeri oluşturuyor ise, kazanç niteliği de o şekilde artmaktadır.

Daha anlaşılacak bir örnek verecek olursak; 1 milyon izlenme ile 500 bin izlenme alan kişinin TBM, TO ve BGBM değerleri aynı ise, alacakları kazanç da aynı olabilmektedir. Dönüşüm sağlayan reklamlarda ziyaretçilerin eylemleri de göz önünde bulundurularak değişkenlik gösterebilir. Bu kapsamda 500 bin izlenme gören bir video da ziyaretçi daha kılıcı bir eylem sergiliyor ise, 1 milyon izlenme görmüş fakat izleyiciler tarafından pek bir eylem gerçekleşmemiş hesaptan daha fazla kazandırabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir